eşyalı evde kira gelir vergisi

selamlar arkadaşlar, bir evi alıp eşyalı olarak kiraya verince, gelir vergisi vs nasıl hesaplanıyor tam olarak? sanıyorum evde yapılan tadilat ve alınan eşyaları da ödenecek vergiden düşebiliyormuşuz. yapan arkadaşlar kabaca bilgi verebilir mi, bunun dışında "minimum" vergi ödeme yöntemi var mı? yıllık yaklaşık kaç çıkıyor?

google'da baktım ama gerçek hikayelerden de duymak isterim :) yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkürler.

Biz evimizi eşyalı ve faturalar dahil olarak verdik ve hazır beyan sisteminden:
- Emlak vergileri
- Kiraladığımız eve gelen faturalar
- Kiraladığımız evin yönetim giderleri
- Bizim oturmak için kiraladığımız evin kiralarını düşerek beyan verdik.

Başka mahsup edebileceğiniz kalemler de var ama en yüklüsü bunlar zaten, diğerleriyle uğraşmadık. Hazır beyan sisteminde hepsi yazıyor, biraz çalışınca çözersiniz zaten.

Yine de çıkan rakam öyle çok düşük olmadı; aşağı yukarı 1 aylık kiranın biraz üstünü gelir vergisi olarak ödüyoruz. Elbette o yıl içinde kiraya verdiğiniz evden gelen ve varsa diğer gelirleriniz olması durumunda toplam tutara göre vergi dilimleri değişiyor.
  • malheiros  (10.04.22 23:38:04)
çok teşekkürler, peki ev krediyle alınca ödenen faizi de düşebiliyormuşuz sanırım, bu konuda bir bilginiz var mıdır? ödenecek faiz ilk 2-3 sene konut kira gelirinden fazla olacağı için hiç gelir vergisi ödememem lazım diye hesaplıyorum çünkü.

  • roket adam  (10.04.22 23:40:00)
gib.gov.tr

Burada 6.1 maddesinde yazıyor, evet o faiz giderleri düşülebiliyor
Bir de iktisap düşebiliyorsunuz siz
  • malheiros  (11.04.22 00:05:13)
@roket adam
tl,dr; evet ilk 5 yıl neredeyse hiç vergi ödememeniz gerekiyor. (damga vergisi hariç)

1-)eşyaları evin amortismanı içine dahil edeceksiniz, direk gider olarak gösterilmez. yani evi diyelim 250bine aldınız(tapudaki değer) + eşyalar 50bin tl. 300bin tl amortisman bunun %2sini 50 yıl boyunca her yıl gider olarak gösterebilirsiniz.

2-) evin tapudaki değerinin %5inin 5 sene boyunca gider olarak gösterebiliyorsunuz. (iktisap bedeli diye geçer hazır beyan sitesinde)

3-) her yıl ödediğiniz faizleri gider olarak girebilirsiniz.

4-) ev için o yıl ödediğiniz sigorta, emlak vergisi, ufak tefek tamirat bedellerini gider gösterebilirsiniz.

rahmetli şükrü kızılot'u anmış olalım;
www.hurriyet.com.tr
  • nuisance  (11.04.22 00:09:29 ~ 00:11:12)
Ne kadar vergi cikacagi gelir miktarina bagli olarak degisir. Orta gelirliysen %20 ya da %27 cikmasi muhtemel olan. Vergi hesabini kira gelirlerinin %85'i uzerinden bu vergi oranini uygulayarak yapmani oneririm.

  • dunal  (11.04.22 15:03:56 ~ 15:07:40)