Arkeoloji müzesi ve Topkapı Sarayı'nı gezmek ne kadar sürer?

Geçen haftalarda aynı soruyu Deniz müzesi ve Dolmabahçe için sormuştum.

İki yere de gittim daha sonra.

Simdi listemde arkeoloji müzesi ve Topkapı Sarayı var.

Buralar kaç saat sürer?

İkisinden birine gidince aynı gün o bölgede başka nereyi gezmeye vakitlerde kalır?

Aya İrini Kilisesi, Şerefiye Sarnıcı vs de var listemde. Aynı gün 2 yer görmeye vakit kalır mı?

Not: Hafta içi saat 9-10 gibi gitmeyi planlıyorum.

Ayrıca fotoğraf çekebiliyor muyuz buralarda, son zamanlarda giden oldu mu?

Ayasofya'ya gittim yakın zamanda. Orada bile fotoğraf çekiliyorsa Aya İrini'de de çekiliyordur. Bir günde hepsini gezersin.

  • dissendium  (04.04.22 23:22:35)
ikisi de uzun sürer. çok büyük müzeler. hakkını vererek gezersen bi 7-8 saati var en az. hatta daha da uzar da yorulmaktan atlamaya başlarsın bazı şeyleri özellikle arkeoloji müzesinde.

  • bohr atom modeli  (04.04.22 23:25:36)
kişiden kişiye değişir.

mesela ben topkapi sarayini hizlica gezmis, sıkılmıştım.

arkeoloji müzesi için 1 tam gün ayirabilirdim diğer gezen insanlardan rahatsiz olmasaydim.
  • boyle buyurdum  (04.04.22 23:29:28)
topkapi sarayi ogleden once basladiginda 3-4 saat surer sonrasina baska muzeleri de ekleyebilirsin. turk islam eserleri muzesi gibi mesela.

ama arkeo. muzesi cok buyuk muhtemelen bir tam gununu sadece buraya ayirmalisin. cok fazla bolum var.
  • exlibris  (05.04.22 00:12:49 ~ 00:13:56)
topkapı sarayı yarım gün ideal ne kesik ne fazla

  • iwillsee  (05.04.22 07:24:39)
Benim için arkeoloji müzesi daha ilgi çekici,daha uzun gezmiştim. Zaman zaman bazı yerleri ziyarete kapalı oluyor,ona göre gezme süreniz değişebilir. Yine de 3-4 saat ayırmanızı öneririm. Enerjiniz varsa oradan da aya irini'ye geçersiniz. Kilise kısa sürede geziliyor.

Topkapı da harem'le beraber gezilince rahat 3-4 saati alır. O gün de belki çıkışta Gülhane gezisi yaparsınız.

Şerefiye sarsıcı da Türk İslam müzesiyle aynı gün gezilebilir.
  • asteriks  (05.04.22 08:38:27)
arkeoloji müzesi+çinili köşk+topkapı'nın her yeri+türk islam müzesi+ Büyük Saray Mozaikleri Müzesi+ gotlar sütununa yürüdük= hepsi bir gün ama öldük yani.

biz gezerken aya irini kapalıydı gezemedim. :( sarnıçlara da tadilat yapıyorlardı. sultanahmet de kapalıydı. her yerde fotoğraf çektik.

ayasofya'yı istanbula gittiğimiz ilk gün ziyaret ettiğimizden tekrar içine girmedik. ama biz oradayken üst katına çıkarmadılar.
  • Hallegadola  (05.04.22 09:25:58 ~ 09:28:01)