özel sağlık mı tamamlayıcı mı?

eşim memur öğretmen. 2 yıl sonra belki çocuk düşünebiliriz. bunu da hesaba katarak hangi sigortayı yaptırmamız mantıklı?

bu iki sigorta arasındaki fark temel olarak nedir?

tavsiye edeceğiniz sigorta şirketlerini de beklerim.

Selam aynı süreci yaşıyorum. Biz karar verdik özel aşırı pahalıya geliyor tek farkı a plus plus hastanelerin olması. Bizim sigortacı kendisi bile tamamlayıcı yapın dedi. Ayrıca özelde min 2 sene sınırı var sanırım. Tamamlayıcıda birkaç ay olması gerekiyor.

  • wild honey suckle  (01.04.22 09:03:00)
tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz ancak doğum paketli olması gerekiyor.
10 tane muayene ve doğum dahil oluyor.
hamilelik için de genelde 1 yıl bekleme süresi oluyor şirkete göre.
  • alibaba06  (01.04.22 09:05:25)
Hangi hastaneden hizmet almak istediğinize bağlı aslında bu durum. Özel sağlık sigortaları her hastanede geçerken tamamlayıcı sadece hazı hastanelerde geçiyor.

O yüzden mesela çocuk sahibi olmak isterseniz nerede doğum yapmak istersiniz o hastane anlaşmada var mı ona bakmanız bir fikir verebilir.

Özel sağlık sigortası daha pahalıya geliyor ve ayakta tedavide bir limitiniz oluyor poliçeye bağlı olarak. O limit dahilinde tedavi oluyorsunuz.
Tamamlayıcıda yılda 10 ayakta tedavi hakkınız var. Her doktora gittiğinizde hakkınızdan düşüyor.

Özel sağlık sigortası yaptırırsanız gebelikten 1 sene önce yaptıracaksınız doğum teminatı ekleyip. Yoksa doğumu karşılamıyor.
Tamamlayıcıda da bu durum bazı sigorta şirketlerinde böyle. Ama bazılarında bekleme süresi yok diyorlar bir araştırmanızda fayda var.

Ben şirket olarak her ikisinde de allianz'ı öneririm şahsen. Çünkü en hızlı muayene onayını o veriyor.
  • nuevo  (01.04.22 09:34:13)
şöyle bir özet bilgi vereyim,
tamamlayıcı sağlık sigortası sadece SGK ile anlaşması olan özel hastanelerde gçeiyor.

  • teritori  (01.04.22 09:42:16)
durumunuz varsa özel sağlık sigortası.
biz 3 senedir özel sağlık sigortalıyız ve tamamlayıcıdan daha düzgün hastanelerde geçiyor genelde.

  • tchuck  (01.04.22 14:44:13)
unutulmamalıdır ki asıl sorun ayakta tedavi vs. değil tamamlayıcı sağlık sigortalarında daima sgk bağınız aranır. sgk ile ilişiğiniz kesilirse poliçe çalışmaz. ayrıca sgk nın tedavi sunmadığı ödemediği işlemleri poliçeniz kapsamaz.
özel sağlık her durumda çalışır, işinize bakmaz tedavi olursunuz.
özellikle maddi anlanmda birbirine bu kadar yaklaşmışken poliçe maliyetleri özel sağlıkta ömür boyu yenileme garantisi almanız ömür boyunca sigortalı iseniz sağlıkla ilgili artık sırtınız yere gelmeyecektir demek oluyor. sgk da bu öyle değil, yarın çocuk oldu çalışmıcam diyen anneler, işten ayrılan babalar vs. tamamlayıcıda çok sorun yaşıyorlar. özel sağlıkta buna mahal yok. prim ödediğiniz sürece sigortalısınız. doğum sonrasında da çocuğunuzu poliçeye dahil ederseniz ilk yılın sonunda ömür boyu yenileme garantisi veren şirketler var bu da çocuğunuzun 1 yaşında sağlık derdi kalmayacağı anlamına geliyor.
kısacası parasal anlamda zorlamayacaksa özel sağlık en iyi ve tek seçenek. tamamlayıcı iş görüyor ama çok farklı dinamiklere bağlı olduğundan ileri vadeli riskleri var ne yazık ki.
  • erty_ksk  (01.04.22 16:29:35)