macbook air m1 ve adobe

merhaba

macbook air m1 7 core 8 gb modeli, adobe programlari calistirmak da nasildir. yani zamanla kasilma yapar mi? yoksa almisken, 8 core 16 gb modelini mi almaliyim

Imkan varsa 16 alin derim.

8gb var bende photoshop akiyor sorun yok.

Premiere'de flog 10bit 4k goruntulerle sorunsuzca calisiyorum. 1-2 kere cakildi o da premiere'in şanindandir.

Goruntuye renk yapinca full kalitede oynatirken bazen takilabiliyor, 1/2 cozunurlukte sikinti yok. Cok fazla layer acarsaniz zorlanir ama. Proxy ile calismak gerekir onda da.

Zamanla kasilma yapar mi konusu zamanla anlasilir galiba. Simdilik iyi. Ama 16 alma imkani varsa cok daha iyi.
  • brkylmz  (30.03.22 12:17:00)
8gb ram, i5 işlemcili MacBook Air 2017 kullanıyorum, onda bile en son sürüm Photoshop, Lightroom ve Acrobat gayet hızlı, şu ana kadar en ufak sorun yaşamadım.

M1'de de o kadar önemli olacağını zannetmiyorum açıkçası.
  • drkayzer  (30.03.22 12:27:49)
alıp yıllarca kullanırım diyorsan, ana makinen olacaksa 16gb'ı almayı zorla.(çünkü m1'de bu sadece ram değil, ekran kartının hafızası aynı zamanda)

Ben 8gb aldım işimi görüyor ama evde iyi bi pc'm var büyük işleri onda yapıyorum.
  • nhk ni youkosu  (30.03.22 13:46:17 ~ 13:47:04)
Ram yükseltme imkanı olmayacağı için 16 almak daha mantıklı. Macbook alıyorsan en az 10 sene kullacaksın.

  • nvidia  (30.03.22 14:48:29)
Almışken 16 GB alın derim. Hem birkaç yıl daha uzun kullanmanızı da sağlayabilir bu fark.
Çünkü genellikle bilgisayarın işlemcisi yavaş diye değil RAM yetmediği için veya yeni bir teknoloji çıktığı için değiştiriyoruz.

"Adobe programları" geniş bir kavram. Mesela After Effects için Adobe sitesinde minimum 16 GB RAM gerektiği yazıyor.
helpx.adobe.com

Photoshop için minimum 8GB RAM istiyor. Ama grafik kartı için de 4 GB istediğini yazıyor. M1'da grafik kartı da RAM'i paylaşıyor diye biliyorum. Belki bazı dosyaları açamayacaksınız, belki de hiçbir zaman öyle büyük dosyalarla çalışmayacaksınız.
helpx.adobe.com
  • michael_knight  (30.03.22 16:37:43)
after effects'de bazı efektlerde kasma yaşadım ben ama diğer yazılımlarda bir sorun çıkmadı. 8gb benim alet. after effectsle aktif bir işim olsa kesin 16 gb alırdım ama.

  • ravenclaw  (30.03.22 17:00:11)