kiracıyı evden çıkarmak istiyorum

Merhaba arkadaşlar,

İşim gereği home ofise ihtiyacım var ve ofis kiralamak inanılmaz pahalı -ruh sağlığı alanında terapistim- ve ocaktan beri çalışmadığım için zor durumdayım maddi olarak.

Şu an kirada olan bir evim var, kendim de kirada oturuyorum başka bir yerde. Kiracı kirayı geç gönderdiği gibi bir takım pişkin hareketlerde de bulunuyor, dolayısıyla beni daha fazla zarara uğratacak gibi geliyor.

Kiracımı evi ben kullanacağım diye evden çıkarabilir miyim? Gerçekten de başkasına kiraya vermeyip orayı home-ofis hale getireceğim ve bir odasında da uyurum.

6 HaZiran’da sözleşme sona eriyor, geç kalmış olabilir miyim? Adamın kirayı vs geç göndermesini öne sürmeden, durumu açıklayıp çıkmasını rica etmek istiyorum. İyi niyetli olmasam mı?

Siz oturacaksanız çıkarabilirsiniz. Karşı tarafı mağdur etmemek için bir an önce haber vermelisiniz.

  • nvidia  (29.03.22 11:36:39)
Kiracı tahliye süresi, kiracının kira kontratının bitimine 15 gün kala evi boşaltacağını bildirmesi ile başlar. Kiracının gayrimenkul sahibine evi boşaltacağını belirttiği tarihe uyması gerekir.

  • nivoandmira  (29.03.22 11:36:41)
@nivoan ben ev sahibiyim? Bu kural benim için geçerli değil değil mi?

@nvdia kanunen bunun haklılığını sormuştum aslında, uyumlu bi insan değil çünkü kiracı.
  • damba  (29.03.22 11:39:06)
youtube'da avukat videoları var. bu tür popüler konularda çok detaylı bilgi alabiliyorsunuz.

www.youtube.com

ayrıca afrikada ormanda vahşi hayvanlara bile iyi niyet gösterin, hiçbir insana göstermeyin.

dipnot: tahliye taahütnamesi almadan evi babanızın oğluna kiraya vermeyin.
  • aslindasorunumpsikolojik  (29.03.22 11:40:20)
kiracının ilk yılıysa, ve 6 haizranda sözleşme bitiyorsa çıkarabilirisniz. ama tebligat göndermeniz gerekiyor şimdiden. o kısmı avukata sorabilirsiniz.

  • whatdreamsnevercome  (29.03.22 11:40:57)
çıkartma şansınız olabilir. Yalnız her meslek ve her daire home ofis için kullanılamıyor.

Ticari olmayan bir mekanda sizin mesleğiniz özelinde bir ofis açma imkanı ve bulduğunuz apartmanda bunu engelleyecek bir karar olup olmadığına da baştan bakın derim.
  • yeninesiltupcu  (29.03.22 11:50:40)
Üzerinize başka eviniz yoksa ben oturacağım diye çıkarabilirsiniz. Ama noterden ihtarname çektirin önce.

İhtarname karşı tarafın olayın ciddiyetini anlaması için önemli. 200 -300 lira gibi bi masrafı var. İhtarname çektikten sonra sözleşmeninizin bittiği tarihte çıkmazsa şunu uygulayabilirsiniz:

eksisozluk.com

Bu aşamada karşı tarafın eli kolu bağlanıyor. Aynısı başımıza geldi ve tıpış tıpş çıktı. Avukata ve karakola da gitti hatta ama bir sonuç alamadı.
  • ehti  (29.03.22 11:55:37)
noterden ihtarname çekmeniz şart.

eğer kiracı çıkmaz ve mesele uzarsa "ben çıkması için bildirimde bulunmuştum" diyebilmenizin tek yolu.
  • co2s2  (29.03.22 13:09:56)
Noter yerine avukat çekebiliyor mu ihtarnameyi?

  • damba  (29.03.22 13:19:06)
Noter zaten ihtarname yazmaz, avukatın yazdıgı ihtarnameyi sadecwe postaneye iletmek üzere alır. 233 tl masrafı olur.

Avukata para vermeyip kendin de ihtarname yazıp notere götürebilirsin.
  • liberal  (29.03.22 13:38:12 ~ 13:53:30)
eksisozluk.com

Ayrıca ihtarname çekince de peşine düşmelisiniz, karşı tarafa ulaşmadıysa sıkıntı olabilir. İhtarnameden bir hafta sonra notere gidip gidip gitmediğine dair yazı alın.
  • liberal  (29.03.22 13:40:07)
eğer kirayı zamanında ödemiyor veya 1 kuruş bile eksik ödüyorsa onun içinde ihtarname çekin ilerde zorluk çıkartırsa, evden çıkarmak için elinizde haklı bir sebep olur. yanlış biliyor olabilirim ama aynı kira dönemi içinde 2 kere ihtar çekilirse çıkartma hakkınız doğuyor.

  • astronom bey  (29.03.22 16:06:30)
ihtarname için avukata gerek yok. noter hallediyo. 5-6 ay önce biz öyle yaptık en azından.

  • ehti  (29.03.22 16:45:07)
Arkadaşlar merhaba bugün “tahliye talepli icra” başlattık kendisine, aynı zamanda dayanamayıp bu çift kirayı öder, iki kişi çalışıyor diye diye bize kiracıları öven emlakçıyı arayıp bir güzel fırçaladım, üzerine emlakçının Google Hesabı’na yorumlarda durumu anlattım. Emlakçıyı fırçalarken emlakçı bana “ne bileyim insanlar çeşit çeşit; ben bir şey yapamam avukatla halledin dedi, ben de o zaman neden övdün bu kiracıyı bana arkasında durmuyorsun diye çıkıştım.” Neyse emlakçı kiracıyı arayıp sitem etmiş -arkadaşlar- sonra benim kiracı babamı arayarak, bana söyleyebilirlerdi, neden emlakçıya söylediler diye sitemini belirtmiş. Kiracı iki saat içinde arkadaşının ibanından kirayı attı bu arada, demek ki istese ödeyebiliyor.

Hayır adamın her ay arkasından koşuyorum, yine de hala neden bana söylemediler emlakçıya şikayet ettiler diyor. Bir de babama hacizlerim var demiş; halbuki bana hastane işlerim var diye başka şeyler söylüyordu :’)

Neyse icra henüz eline ulaşmadı, ama bir sonraki ay yine geciktirirse haklı sebeple çıkartabilirim. Bunun yanında haziranda yine de çıkması için ihtar çekip, sonra telefonda söyleyeceğim düzgün bir şekilde.
  • damba  (29.03.22 20:53:30)