[]

25 yaşını geçen öğrenciler SGK için ne yapması gerek?

25 yaşını geçince aileden gelme SGK devre dışı bırakılmış, devlet hastanesinde ücret ödemek zorunda kalıyorum. Eczacı ise SGK’ya gidip öğrenciliğini onaylatırsan ücret ödemezsin diyerek aklımı karıştırdı, lisans öğrencisi olmama rağmen 25 yaş sınırı yok mu aileden yararlanmak için?


Gelir testi vb vakıfa gidip test mi ettirmek gerekiyor? Eğer Suriyeli olmadığım için olumsuz sonuçlanırsa her ay harç mi ödemem gerekecek ciddi ciddi öğrenci halimle iş güç yokken? Ve ödemezsem 5-10k borç yazabilirler mi? :(

 
gelir testi yaptırabilirsin ama aynı evde yaşayan birinin maaşı falan varsa çok zor.

gss ödeyeceksin mecbur.
  • jelly bear  (26.03.22 15:07:13) 
GSS ödememek için sanırım evsiz falan olmanız gerekiyor. Evde akıllı olmayan lcd tv varsa bile kademe atlatıyorlar.

Zaten en başta mantık hatası şu ki, hiçbir geliriniz olmasa dahi gss primi ödemeniz gerekiyor. Haliyle kimse ödemiyor sanırım, o yüzden borçlu sayısı milyonlarla açıklanıyor her seferinde.

Elbette gelir testi yaptırın, ama çok umut bağlamanızı tavsiye etmem.
  • akhenaten  (26.03.22 16:44:39) 
sistem değiştiyse bilmiyorum ama ben 25'i doldurduğumda kaymakamlık binasındaki sosyal güvenlik zımbırtısına gitmiş, basit bir form doldurmuştum. bazı bilgileri zaten ekrandan kendileri görüyordu. benim şansım ikametgahımın annem, erkek kardeşim ve kız kardeşimle aynı evde olmasıydı. kağıt üstünde tek gelirimiz annemin maaşıydı, evde dört kişiydik, üstümüze hiçbir şey yoktu. böyle olunca bana ULTRA FAKİR damgasını vurdular, daha sonra SGK binasına gitmem gerekmişti işlemi tamamlamak için ama o da 2-3 dakika sürmüştü. sonrasında sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmaya başladım, oluşmuş borcum da silindi.

sanırım gelir testini her türlü yaptırman gerekecek, sonrasında duruma göre bakarsın.
  • der meister  (26.03.22 16:49:26) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.