Rusya yaptırımları ve yedek parça

Şu entry'de yedek parça kalmadığı anlatılıyor: eksisozluk.com

Arabalar bozulunca bir kenara atılıyormuş falan. Bunu anlamlandıramadım. Orijinal yedek parça alamayabilirler ama, çin yapımı yedek parça da mı alamıyorlar? Benim bildiğim çoğu yan sanayi yedek parça zaten çin yapımı.

Klasik eksici abartmasi, bu dedigi olur, ama 6 ay 1 sene sonra falan olur.
Ya da yuksek teknoloji urunun vardir ona parca bulamazsin.

Tum arabalarin ayni anda beyni yanmadiysa bu kadar sikinti yoktur.
  • divit  (13.03.22 15:40:21)
Çin uçaklar için yedek parça tedarik etmeyi kabul etmemiş.

simpleflying.com

Çin de enayi değil. Rusya için ABD ile arasını bozmak istemez. İnternette hep Çin ile ABD düşman diye bilinir ama aralarında inanılmaz ticaret var.

Rusya toprakları geniş bir ülke. Çok sayıda ve hızlı şekilde parça desteği vermen gerekir. Bu da o kadar kolay bir iş değil. Savaşın durumu belli olmadan kimse yatırım yapmak istemez. Kesin bir açık oluştuğunda yatırım yapılabilir.
  • dissendium  (13.03.22 15:58:01)
Abi çin yardım eder vs de çin de kafasına göre her şeyi uretemez ki?
Yani bugün vw araban var diyelim, parça lazım. Vw vermiyor. Avrupali/amerikali 3rd partyden alamiyorsun. Cin'den alacaksin, hangi şirket ne üretiyor vs nasil bulacaksin?

Bugün biz enerji elektroniği sevkiyatı yapmiyoruz. Çinli firma tabiki var bizim ürünlerin benzerini satan ama ayni klasmanda değil tabiki. Bu teknolojik ve teknik ürünlerde bu kadar basit olamaz "çin verir" demek. Çin öyle kafasina göre uretemez zaten.

Bu arada araba yedek parça konusunda sıkıntı yaşanmış olabilir çünkü yedek parça gibi ürünler dağıtım merkezlerinden gelir. E dağıtım merkezleri Rusya'ya yollamayi birakirsa bu firmalar nasıl bulacak yedek parça? Kimse iki aylık yedek parça tutmaz stokta, saçmalık olur.

Bu arada çoğu parçanın çin yapımı olması firmanın sahibinin avrupali/amerikali olmadığı anlamına gelmez. Bizim en büyük fabrikalar Çin'de ama sahibi amerikan firmasi sonuçta.
  • logisticsmanager  (13.03.22 17:44:58)
Yedek parça dedigin cok geniş bir yelpaze. Arabanin her bir noktasını üretmiyor ki Çin. Bazi parcalari ureticiden aliyorsun.

  • stavro  (13.03.22 18:21:21)
çalıştığım gurubun rusya'da fabrikası var. üretim yapan 6 makineleri vardı, 1 tanesini diğerlerine yedek parça olsun diye geçen hafta kapattılar. öyle her parça çin'de üretilmiyor maalesef.

  • delidir yakalayin  (13.03.22 20:11:26)