pandemi gerçekten bitti mi?

iki senedir gerçekten ailem dışında kimseyle görüşmedim, şimdi herkese aşırı bi rehavet geldi pandemi bitmiş gibi davranıyorlar. vakalar jet hızıyla azalıyor görünüyor, gerçekten öyle mi? sahadan hastanelerden haberi olan var mı? gerçekten bitiyor mu pandemi? gerçekten hafif mi bu varyant? bi türlü inanamıyor emin olamıyorum..

Varyant etkileri hafif olabilir ama bitmedi tabii.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (10.03.22 21:22:09)
valla ben 6-7 aydan fazladır yokmuş gibi davranıyorum. böyle yaşanmaz. 3 aşı da oldum. zorunlu olmadıkça maske takmıyorum.

  • jelly bear  (10.03.22 21:25:42)
cumartesi hastanedeydim, 3 hastaneyi tek yere bağlamışlar, ona rağmen gittiğimde test sırası bekleyen yoktu. daha önce (6 ay önce) bu hastaneyene bağlanmamış olan hastaneye gittiğimde 1 saat sıra beklemiştim.

pazar pozitif çıktım. 2 aşım var, ilk hastalığım. beklediğimden ve milletin anlattığından ötürü ayakta geçirrim diyordum, 2 gün yataktan çıkamadım. gayet de ağır geçiyor.
  • trajikomix  (10.03.22 21:26:07)
karantinam bugün bitti, 3 aşılıydım. hafif geçirdiğimi söyleyemem, ateş, ağrı, halsizlik, öksürük boğaz acısı hepsi vardı ama hastanelik olmadım, ciddi bi sıkıntı yaşamadım. herkesin en fazla böyle atlatacağını bilsem hiç maske takmayalım bile derdim. 3. aşıyı olunca kafada bitirdim açıkçası, yetti artık kafa olarak.

  • roket adam  (10.03.22 21:31:07)
Hastaneler nasıl bilmiyorum ama 3 gün önce pozitif çıktım ilk defa. Grip gibi geçiyor şu an.

  • chavezding  (10.03.22 21:56:13)
İlk dalga zamanından daha çok günlük ölüm oluyor Türkiye'de. Tabii çok zeki milletimizde tepki göstermeleri gereken asıl şeyler hariç her şeye bir muhalefetlik huyu olduğundan herkes bıraktı önlemleri.

Aşılı insanlarda bile cognitive gerilemeye sebep olma ihtimali var covid'in (sözlük yazarlarını ilgilendirmiyor bu sorun daha gerileyemez zaten)

Neyse istatistikler:
www.worldometers.info

Dün 140 kişi ölmüş. 3 hafta önce günlük 280 kişi ölüyormuş vs.

Hastanelerin neredeyse hepsinin pandemi servisi full hala.
  • aguen  (11.03.22 00:50:57)
@aguen türkiyenin yayımladığı her hangibir sayıya inanmıyorum şahsen, pandemi başındaki ölümler de gerçek değildi şimdikiler de değildir, şimdilkier belki daha gerçeğe yakın olduğu için çok gibi görünüyor olabilir.

bitmediğine katılıyorum o bilişsel gerileme olayını da okudum oldukça can sıkıcı, zaten hastalık geçiyor artık bi şekilde ama ne bırakıyor geriye korkutucu olan bu.

bir sorum olacak sadece hastanelerin pandemi servisleri boş diye duyumlar alıyorum ben tanıdıkların tanıdıklarından. senin birinci ağızdan mı bilgin?
  • sipsiyah  (11.03.22 01:01:45 ~ 01:02:33)
Gerçekten covid bitmedi. Sadece insanlar saldı.
İstatistiklere güvenmiyorum çünkü çoğu kişi test olmuyor

Bir ay arayla 2.kez hastalandığını ve genç olmasına rağmen aşırı ağır geçirdiğini duyduğum insanlar var
  • photo85  (11.03.22 03:26:26)
Yıllardır grip olmayan ben 28/2’de pozitif çıktım. Kendimi çok yorgun hissettim, şiddetli baş ağrım vardı, öksürük-hapşırma-burun ve geniz akıntısı. Aşırı üşüme ve tüm vücudumun sızlaması. Hala sızlama ve yorgunluk devam ediyor hatta üşüyorum. Testlerim pozitif çıkmasına rağmen(3 kere yaptırdım en son 8martta) hiçbir hastalığıma covid yazılmamış e nabızdan baktım.

Birincide şüpheli hastalık veya durum için gözlem, tanımlanmamış yazıyor.
İkincide bakteriyel pnömoni yazılmış
Üçüncüde yine pozitif olmama rağmen hastalık yazılmamış bile.

Kayıtlara nasıl geçiliyor bilmiyorum ama bence yanlış bişeyler var.
  • megalomaniac  (11.03.22 10:11:54)
@sipsiyah: tr'nin istatistiklerine ben de güvenmiyorum. yani en optimistik olarak bu açıklanan sayıları değerlendirebiliriz. minimum 140 kişi covid'den ölüyor günlük.

evet yakın olduğum birçok kişiden birinci ağızdan duydum.
  • aguen  (12.03.22 01:52:17)