Bu durumda dava açılabilir mi?

X adında bir şarkıcı var diyelim. Biri bu şarkıcıya psikoloji üzerine bir kitaptan bir ruhsal hastalıkla ilgili sayfaların fotoğraflarını çekip mail olarak atıyor, bir nevi "Sen böylesin." demek istiyor.

Aynı şarkıcının şarkısını Instagram'da ya da sözlükte normal cümlelerle ("Sözlerini basit buldum." vb.) ifade edenlere ble dava açtığı biliniyor.

Bu maili atan kişiye de dava açılabilir mi, saçma bulunmaz mı? Açılırsa kişinin kimliği mail üzerinden bulunur mu? Dava açıldığında kişi herhangi bir ceza alabilir mi?

Konunun doğrudan benimle alakası yok ama bu konularda aşırı cahil olduğum için bilgi almak istedim.

maile hangi ipden girdiği bulunur, internet servis sağlayıcı üzerinden o ip kime ait o bulunur. diğerlerini bilmiyorum.

  • ceketimi alip cikcam  (08.03.22 10:31:41)
hukukçu değilim.
sadece kitabi bilgi gönderiyorsa bir sorun olmasa gerek. kalkıp da bak senin hastalığını buldum vs denmişse o zaman sorun olabilir.
hiçbir şey yazmadan, sadece kitap fotoğrafı gönderen kişi savunma olarak yanlışlıkla göndermişim deyip yırtabilir.
"sözlerini basit buldum" hakaret içermeden yazıldıysa yine takipsizlik kararı verilmesi gerekir diye düşünüyorum. sanat eserini eleştirmek suç değildir. eleştiri ve hakaret arasındaki ayrıma dikkat etmek gerekir.

kimlik bulma kısmı ise siber suçların işi ve ip adresinden bulurlar.
  • d e j i n  (08.03.22 11:52:12)