klavye kısmı ısınan yeni laptop

selamlar,
bundan 3 ay önce lenovo ideapad 5 bilgisayar aldım. şu linkteki ürünün aynısı:
www.vatanbilgisayar.com

tam aradığım cihaz, yalnızca office uygulamalarını kullanıyorum. fakat nedense son 10 gündür klavyenin sol kısmı ısınmaya başladı. yani yazı vs yazarken sol parmaklarımda ısıyı hissediyor ve rahatsızlık duyuyorum. bir de fan sesi vs hiç duyulmuyorken normalde son günlerde onu da duymaya başladım. ürünün değerlendirmelerine baktığımda klavyenin sol kısımlarının ısındığı bilgisini aldım ama hani cihazı genel olarak yük altında kullanmıyorum. acaba virüs vs mi bulaştı diye düşündüm, eset ile tarama yaptım bir şey de çıkmadı.

ekte değerleri gönderiyorum.

acaba ne sorunu oldu bir anda cihazın?

Bu cihaza ben de çok bakmıştım sonra aynı özelliklere sahip thinkbook'ta karar kıldım. O dönem bu cihaz hakkındaki tüm değerlendirmeleri okumuştum ve ısınma olayından çok bahseden vardı. Ancak bunun bir problem değil, harici ekran kartı barındırdığı ve tek fanlı olduğu için normal olduğu söyleniyordu.

Acaba hava sirkülasyonu mu kötü? Aletin fan çıkışı altta olduğu için kucakta ya da yumuşak zeminde kullanılmaması gerek mesela. Keza direkt güneş ışığı almaması gerek.

Isınma genelde harici ekran kartı kullanırken olur, o da oyunlarla bağlantılıdır ancak office kullanırken ısındığını belirtmişsiniz. Acaba ofis kullanırken dahili değil de harici ekran kartını mı kullanıyor? Onun bir ayarı varsa düzeltilebilir.

Şahsi önerim lenovo'yu arayıp bilgi vermeniz. Lenovo bu konuda çok yardımcı oluyor ve gerekli yönlendirmeleri yapıyor. Belki bios, ekran kartı, anakart güncellemesi vs. gerekiyordur. Orayı arayıp yardım isteyin bence.
  • halitkin  (03.03.22 15:14:36)
Lenovo Vantage'a gir
Güç > Güç Akıllı Ayarları > Yüksek performans modundan akıllı soğutmaya geç

Bende de aynı aletin flex modeli var. İlk aldığımda benzer şekildeydi. Bunu yaptım düzeldi. Çok ağır programlar kullanmadığım için yüksek performansa da ihtiyacım olmuyor.

Bir de fan çıkışları altta olduğu için kucakta, battaniye üstünde falan kullanınca ısınıyor.
  • uvcray  (03.03.22 15:28:00 ~ 15:29:15)