genel müdürü uyarmak hk.

diyelim ki 1000 kişilik firmada, organizasyon olarak en alttaki beyaz yakasınız.
spesifik bir iş için ilk ve son kez ceo'nun odasına girmeniz icab etti.
o sırada sizin de cc'de bulunacağınız bir mail'i yazıyor.

"şu mail'i birlikte yazalım" dedi, siz de görüyorsunuz mail'i.
genel tavrı babacan bir tavır.

sonra misal olarak mail'de "entellektüel" yada "tiren gecikti" şeklinde bir ifade kullandı.

bir şey söyler misiniz ? nasıl söyleriniz ?

umrumda olmaz.

  • teritori  (03.03.22 10:18:37)
diktatör değilde söylenir. gerçi ben diktatör olsa uyuzluğuna ne kadar aptal olduğunu kanıtlamak için söylerdim.

  • buenosdias  (03.03.22 10:20:48)
"aziz nesin de 'tiren' yazar. sever misiniz?" diyip çok da bozmadan yazım yanlışını gösterebilirsiniz.

  • kibritsuyu  (03.03.22 10:32:07)
Birlikte yazalım dediği için mesafeyi koruyarak uyarırım, belki de bu yüzden "birlikte yazalım" dedi?

  • John Bloor  (03.03.22 10:33:11)
agzimi acmam. maalesef o an oyle gozukse de her insan, ozellikle amirler bunlari egoya tehdit olarak gorebiliyor, bilincaltlarinda

  • gunes123  (03.03.22 10:33:24)
dil kontrolü açıksa mailde yanlış yazılmış sözcükleri altı çizili olarak gösterir zaten, bu durumda altı çizili sözcükler kaldı uyarısı yaparım.

dil kontrolü açık değilse X yerde bir harf fazlası/eksiği oldu sanırım derim.
  • evde liyakat kalmamis  (03.03.22 10:40:53)
Şöyle ki,

"şu maili birlikte yazalım" kısmının amacı, sen de gel iki değil dört göz görsün mühim, senin de eklemelerin çıkarmaların olabilir, ortak bir fikir iletelim niyetiyle söylenmişse; söylerim. Sonuçta sizden destek rica etmiş.

"şu maili birlikte yazalım" kısmının amacı, iki dakika dur benim bir işim var amacıyla ve bana ekleme-çıkarma fikrim sorulmadıysa; söylemem. Sonuçta kişisel bir süreç ve bu yazım hatarlarını ilk defa yapmıyordur.
  • ManikD  (03.03.22 11:02:30)
peygamber bile olsa gözümün önünde yazım yanlışı yapan birini uyarırım.

  • coldegezenkutupayisi  (03.03.22 11:08:26 ~ 11:08:36)
anlamı değiştirmeyecek yazım hatalarına takılmamak en doğrusu. mail'i beraber yazmanızdaki kasıt, sizin iş ile ilgili bilginizden faydalanılması. dilbilgisi kontrolüne girmek hoş olmaz.

  • co2s2  (03.03.22 11:09:16)
entelektüel tek l ile, tren de i olmadan yazılır, öyle düzeltelim mi, derim.

  • kimwexler  (03.03.22 11:11:29)
mailin altına senin adını da yazıyorsa, bazen böyle birlikte yazıldığı belli olsun diye iki kişinin adı yazılır, uyarırım. böyle bir durum yok anladığım kadarıyla.

uyarmam. bunu düzeltirsin, bir sonraki mailde yine benzer hatalar yapar, okula geri gönderemeyeceğine göre ya da imla kuralları eğitimi veremeyeceğine göre, yaptığının bir anlamı olmaz.
  • gabe h coud  (03.03.22 11:16:34)
genel müdür olmuşsun ama türkçe öğrenememişsin der, odayı terk ederim.

  • pamplona  (03.03.22 11:52:14)
Uyarmam, besin zincirinin en altındaysam hiç uyarmam. Kaldı ki benim üstüme de vazife olan bir konu değil bu. Ayrıca diyelim ki uyardın düzeltti; eee, tüm sorunlar çözüldü mü? Yani adam senin sayende bir anda Türkçeyi doğru şekilde öğrenmiş mi oldu? Hayır. O zaman ne gerek var buna? Yani hem bir çözümü yok hem de yok yere kendini hedefe koymuş oldun. Çok gereksiz. Ucu bir şekilde sana dokunmayacaksa bu işlere girmenin anlamı yok.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (03.03.22 11:57:22)
Uyarmam. Adam yazım yanlışı yaptığında dünya durmayacak neticede. "Şu maili birlikte yazalım" lafı biraz formaliteden babacanlık olsun diye. Yoksa bir şeyi düzeltmenizi istediğinden değildir.

  • i am a legal alien  (03.03.22 12:03:17)
Maili okurum sadece
Müdahalede bulunmam.

Konuyu yanlış anlatıyorsa düzeltirim
yazım hatası düzeltmem, bana ne
  • Corc  (03.03.22 12:56:35)
belki de dil bilginizi ve cesaretinizi sınamak için bir testti bu :)

  • posthuman  (03.03.22 13:49:51)
Söylemem.

1. Aşağılık duygusuna kapılırsa ilk fırsatta entelektüel şekilde trene binip şirketten ayrılan siz olursunuz. Saygısız, işgüzar filan gibi arkanızdan konuşup sonraki işlerinizi bile engelleyebilir.

2. O mail'i okuyan insanların çoğunun mesela "sizdeki" yerine "siz de ki" yazdığından eminim. Bunlara değmez :)
  • cosmicstring  (03.03.22 16:05:17)