ekşişeyler problemi

selamlar. bu ekşi şeylerin tarih, siyaset, ekonomi gibi önemli konularda anonim bir sözlük yazarını ciddiye alıp insanlara sunması zararlı değil mi sizce de?

şimdi rusya-ukrayna meselesi hakkında bir şey girmişler. inanılmaz hatalar, eksiklikler ve yanlış anlamalarla dolu.

daha önce de tikko hakkında, suriye benzer içerikler vardı.

eminim burayı günlük kullanan kullanıcılar genel kültür bilgi öğrenmeye geliyor ve okuduklarını ciddiye alıp doğru kabul ediyordur.

tamam, ekşişeyler'in doğru bilgi kaynağı ya da wall street journal gibi otorite denilecek yetkinlikle insanların makalelerini yayınlama gibi bi işlevi, misyonu yok ama yine de yanlış gelmiyor mu?

herhangi bir konuda ortalama bi akademik dille ne yazsam onu yayınlayacaklarmış gibi sanki. yazan kişinin profiline giriyorsun troll'ün, ırkçının falan biri çıkıyor ama uzun ve basit bir dille yazdı diye bunu yayınlıyorlar.

çözüm bunları yayınlamamak değil. ama ekşişeyler en azından girişlerde "x kişinin şahsi/taraflı görüşleri, içerikteki bilgilerden o sorumlu" falan uyarı eklese 10 numara olacak.

Yorum kısmı gelemez, çok trolllenir.
Koskoca şirket, illa ki içeride birilerine gösterip, kaynakları inceleyip paylaşıyorlardır diyeceğim de 22 yaşındaki bi editör'ün copy paste yapıp attığına eminim.

Ya da her içerikte birkaç farklı entry eklenebilir farklı bakış açılarından.

belki dikkat edilir diye buraya yazdım. saygılar.

Hocam yanlış anlama ama ana akım medya kafasına göre dezenformasyon pompalarken toplumun çok çok çok küçük bir kesininin kullandığı bir sitenin bahsettiğin şekilde bir etkisi olamaz.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (25.02.22 11:23:25)
Ekşi şeyler bilimsel bir yayın, hakemli dergi falan olmadığı için böyle bir sorumluluğu yok, okuyucuların da böyle bir beklentisi olmamalı. Medya okuryazarlığı diye bir şey var, okuduğu şeyin kaynağını araştırmak okuyucunun sorumluluğu, herhangi bir web sitesinin değil.

eksisozluk.com
"ekşi'de yer alan içeriğin doğru ve/veya güncel olduğu hiçbir şekilde iddia veya garanti edilmemektedir. aksine, yazarlar tamamen gerçekdışı içerik dahi üretebilirler."
  • kobuzchu kiz  (25.02.22 11:55:55)
Ben de olabildiğince girer okurum o sayfayı. eksiklikler, yanlışlıklar ve okuyanı maksatlı şekilde yönlendirmeler dikkatimi çekiyor.
Bazı paylaşımların satır araları, olabildiğince bir kesimi yermek veya eleştirmekten ibaret.
Ekşisözlük üyeliğim olmadığından yazıyı hazırlayana da ayrıca mesaj gönderemiyorum.
yapılan hizmet güzel ama paylaşımları doğrulayabilme noktası sorunlu.
Bu bakımdan sayfadaki bilgileri kaynak olarak eğitim/öğretim alanında kullanılmadığı sürece pek sorun olmaz.
  • Erva  (25.02.22 12:30:18)
Ekşi şeylerde birçok yanlış, hatalı bilgi vardır mutlaka ama dezenformasyon ve algı manipülasyonu konusunda kesinlikle ana akım medyanın eline su dökemez.

  • mikro patlama  (25.02.22 14:12:35)