evinde iki farklı cinsiyette kedisi olan

evimizde bir adet kısırlaştırılmış erkek kedimiz var. ( tekir ) en baş olmasa da bir süre sonra bu arkadaş çok hırçın hareketleri olmaya başladı. (kısırlaştırmadan önce de böyleydi.)

diyoruz ki bir adet dişi kedi alsak anlaşmama ihtimalleri var mı? bu hala bitmeyen kızgınlık( üreme yetisi yok ama kızgınlık belirtileri devam) belirtisi falan da gider mi?

çok deli dolu. hareketli. arkadaş kedi onu sakinleştirir mi?

bir erkek bir de dişi kedimiz var aralarında 2-3 ay fark var ve dişi olan sonradan geldi. erkek 4-5 aylıkken aşırı yaramaz, sürekli ısıran bir kediyken diğeri geldikten sonra enerjisini onla atmaya başladı.

fakat, ilk günden birbirlerine alışmayacaklar ve bu süreç yaklaşık 3-4 hafta sürebilir. ilk olarak yeni gelen kediyi en az 2 hafta ayrı odada tutmalısınız. diğer evin kedisi de o odaya uzun süre girmesin.

dişi kedi 3-4 günde odayı sahiplenecek, erkek kedi de bir süredir uzak kaldığı için o odada o kadar hakimiyet kuramayacak. ilk günlerde sadece kapı aralığından günde 3-4 defa birkaç dakika gösterin, devamında birbirlerini öldürmeyecek gibilerse erkek kediyi dişinin yanına kısa sürelerle çıkarın.

oyun oynamaya başladıkları bir nokta gelecek, bu noktada da tam olarak salmıyoruz. 1 hafta 10 gün daha günde 3-4 defa 10 dakikalık bazen dişi kedinin odasında bazen de diğer kedinin yaşam alanında yanyana bırakıyoruz. bir süre sonra birbirlerini alışacaklar zaten.
  • orpheus  (25.02.22 03:41:43)