Putin tam olarak nerede duracak?

Rusya buna Putin karar verecek diyor, Putin'in beklentisi sanırım Ukrayna'nın silahsızlanma sürecine girmesi, bu da otomatik olarak Abd üslerinin kaldırılması anlamına geliyor. Böyle bi şey olabilir mi? Bu noktada Abd bi müdahalede bulunabilir mi ki ben hiç sanmıyorum. Nato da asker göndermeyecek zira Ukrayna Nato üyesi değil. Olayı sadece bikaç dandik kınama ya da ambargo tehdidiyle mi geçiştirecekler? Ne olacak böyle? Putin'in doğalgaz kartından hiç bahsetmiyorum bile. Teşekkür ederim.

modern dünyada işler genelde sıcak savaş ile değil yaptırımla/yumuşak güçle yürüyor. bunun için de karşıdaki ülkeyi vesayet altında bulundurman gerek. bana kalırsa, putin'in duracağı nokta tam da olarak bunu garantiye aldığı yer olacaktır. elbette putin de biliyor askeri bir müdahalenin saldıran ülke için de yıpratıcı ve maliyetli olduğunu ama ukrayna'yı tamamen kaybetme gibi bir lüksü de yok. o yüzden bugün savaşı görüyoruz, yarın bir gün belki ukrayna'da bir rejim değişikliği veya mevcut rejimle yapılan bir anlaşma görebiliriz. belki de rusya ukrayna'nın önemli bir kısmını ilhak eder, bilemiyoruz. bu tam olarak karşıdan gelecek tepkilere bağlı.

ayrıca dediğin gibi, batı bu savaş karşısında hiçbir şey yapamaz. aslında durum tam olarak ukraynanın batı tarafından deneme tahtası olarak kullanılmasına döndü. buradan tek kazançlı çıkacak taraf rusya.
  • lesmiserables  (24.02.22 19:29:31 ~ 19:30:07)
bence zelenskiy ya istifaya zorlanacak ya ülkeden kaçırılacak. kimsenin ukrayna için askeri anlamda kılını kıpırdatmayacağını düşündüler ve nato'nun blöfünü yemediler. buradan sonra ukrayna'da yüz sene kimse rusya'ya sırt çevirip nato'nun gazına gelmez. nato sınırları polonya'ya çekilmiş olur.

ciddi ekonomik ambargolar olacağını hiç sanmıyorum, benzer şeyler 2014 senesinde de yaşandı.
  • coldegezenkutupayisi  (24.02.22 19:32:16)
Rusya aslında genel algının aksine baya fakir bir ülke, yani güçlü bi ekonomik yaptırım uygulanıp sıkıştırılabilir ama nedense kimse böyle bir şey yapmayacak gibi duruyor, bu noktada benim aklıma gelen en olası son Rusya'nın Ukrayna'nın doğusunu tamamen ele geçirip batısını Ab'ye bırakmak olacak gibi, bunu engelleyecek bir engel yok sanki şu an.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (24.02.22 19:35:11)
tam olarak söylediğiniz sebeplerden putin'in keyiften ve sırf yamyamlık olsun diye sağa sola salça olduğunu düşünmüyorum. bunu bence haklı olarak bir zorunluluk olarak görüyor. doğu bloğuna karşı kurulmuş askeri bir müttefikliğin sınır komşusunda istediği gibi at koşturacak olması ülkenin her zaman tehlike altında olduğu anlamına geliyor. üstelik türkiye'de sözleşmeyle bağlanmış boğazların alternatifi bir kanal projesi konuşuluyor, bu da her an karadeniz'de olası bir amerikan donanması konuşlanması anlamına gelebilir.

nasıl ki suriye'de rus ve amerikan işgali yaşanırken türkiye uzaktan izleyip seyirci kalamadı, ukrayna içindeki nato yapılanmasına da rusya seyirci kalamazdı. orada nato ile arasında ukrayna gibi sözünden çıkmaması gereken bir tampon devlet olması son derece mantıklı rusya için. ben o yüzden tamamen bir işgal amacında olduklarını düşünmüyorum, sadece sözlerini dinleyecek bir ukrayna hükümeti istiyorlar.
  • coldegezenkutupayisi  (24.02.22 19:57:20)
Putin'in istekleri net. Ukrayna'nın nato'ya girmemesi. Bunun ve Ukrayna'nın silahsızlanması garantisini aldığında bugün bile durur. Bu isteklerini aldıktan sonra zamanla Rusya yanlısı yönetimi Ukrayna'da oturtacaklardır.

  • osssy  (25.02.22 10:22:04)