Istanbul Havaalani Dis-Ic Hatlar Aktarma

Saat 15'te yurtdisi ucusuyla istanbul havaalanina inip 16:45'te adanaya ic hatlar ucusuna aktarilacak sekilde bilet almak iyi bir fikir mi? Yetisebilir miyim? Valizler benimle adanaya gelmezse diye korkuyorum :/
Tecrube eden var mi? Tesekkurler.

Arada iki saat var neredeyse. Aynı havayolunun ucuslarindan bilet aldığınız takdirde valizleri onlar iletiyor zaten, bir sorun olacağını sanmam.

  • fraise  (20.02.22 11:07:34)
Aktarmalı alabiliyorsanız sizi transitten yetiştirebilirler fakat bu şekilde benim daha ufak havalimanlarında yetişemediğim oldu, valizim arkamdan sonraki uçakla geldi. Bağlantılı uçuş değilse aktarmayı siz yapacaksanız imkansız.

  • kullanıcıadımbuolsun  (20.02.22 11:08:59)
Aynı havayolu olmasa bile uçuşları birleştirmek mümkün olabiliyor. Valizi verdiğiniz yerde görevliye durumu belirtin, valizinizin son durağında adana havalimanı yazıyor bu durumda ve valizinizi direkt adana'dan alıyorsunuz. 1 saat 45 dakika iki uçuş arası için fazlasıyla yeterli. ben aralarında 40-50-45 dakikalar olan toplam 4 uçuşluk 'ekspres' bir seyahat yapmıştım. hiçbirine de gecikmedim.

  • himmet dayi  (20.02.22 11:14:40)
Baglantili ucak olacak, yani ikisini bir bilette alacagim (THY) ama gene de cekindim. "Valizleri iletiyorlar" kismiyla ilgili olarak: acaba Mersin'e kadar getirirler mi? Ucus Adana'ya ama Adana'da degil bizimkiler.

  • 14  (20.02.22 11:15:32)
Mersin'e kadar kim getirecek?

Valizi birileri getirmiyor. Uçağın bagajına koyuyorlar. Adana'da da bagajdan alıp 'valiz alım' konveyörünün üzerine koyuyorlar. Hepsi bu.

Dış + İç hat bağlantılı uçuşlarında eğer iç hat varış noktası gümrüklü bir havalimanı ise valiz oraya gelir. Ama gümrüklü bir havalimanı değilse (eski adıyla havaalanı) valizinizi gümrüklü olan varış noktasında alıp gümrükten geçmeniz gerekir.

Sizin durumda Adana'daki havalimanında gümrük olduğu için sizin valiz Adana'ya kadar gidecek ama siz valizinizi dış hatlar terminaline geçip alacaksınız. uçaktan indiğinizde bir görevli "dış hatlar aktarmalı yolcular bu tarafa" diye seslenir. Onu takip edeceksiniz. Ara bir geçişten dış hatlara gidip valizinizi oradan alacaksınız.

Aktarma iç hat uçuşu gümrüksüz bir havalimanına olsaydı valizinizi İstanbul dış hatlardan alıp kendiniz tekrar valiz verme bölümüne giderdiniz.
  • himmet dayi  (20.02.22 11:23:28 ~ 11:24:10)
@himmet dayi

Tesekkurler. Yazmaya calistigim sey suydu:
1 saat 40 dakikalik istanbul aktarmasi sirasinda gecikme olur da (mesela ilk ucagin kalkisinda) valizler benim adana ucagima aktarilmazsa/yetismezse diye endiseliyim. boyle durumlarda valizler arkadan bir sonraki ucakla gelirse eve gonderiyorlar diye duymustum.
  • 14  (20.02.22 19:34:37)
Düşük ihtimal de olsa o olabilir tabii. O durumda bagaj alım bölümünde (yine dış hatlarda yalnız bu önemli) bagajınız gelmezse kayıp bölümüne gerekli bilgileri veriyorsunuz, evinize getiriyorlar. Eviniz Mersin'deyse oraya da getirirler.

  • himmet dayi  (20.02.22 22:43:59)