Kira Belirleme

Merhaba,

2 senedir 600 liraya kirada olan bir ev;bu sene yaşanan bu artışlar neticesinde ne kadara kiraya verilebilir ,ayni kiracıya acaba yenilenecek olan sözleşmede.

Aynı kiracı ise tüfe oranında artış. Yok başka kiracı ise 1200 lira diye düşünüyorum.

  • prole  (05.02.22 07:24:28)
5 yıl dolmadan yasal artış üst sınırından daha fazla olamıyor zaten. 5 yıl sonunda ev sahibi kira tespit davası açıp mahkemece kiranın tespit edilmesini isteyebilir. Bu durumda ev sahibi tespit edilen kiranın daha fazlasını, kiracı da daha azını isteyemiyor.

  • himmet dayi  (05.02.22 08:26:27)
Bu sorunun maksimum yasal artis orani icin cevabi kira baslangicinin hangi ay olduguna gore degisiyor.

  • darkrocq  (05.02.22 10:09:01)
geçen yıl yapmadığınız zamı isteyebilirsiniz sanırım hukuki olarak ama nasıl bir ilişkiniz var onu siz biliyorsunuz.

Böylece de mesela geçen yılki oranı hatırlamıyorum ama kira o günden itibaren atıyorum 660 lira olmuş olur, bugün de 660 lira üzerine yasal oranda zam yapabilirsiniz.

Tam anlayamadığımız kısımlar olabilir, sözleşme yenilenecekmiş de demişsiniz.

Kolay gelsin.
  • michael_knight  (05.02.22 10:17:01)