Güneş enerjisinden elektrik üretmek

Malum son gelen faturalardan sonra bir araştırayım dedim.
Son durum nedir, yapılacak yatırama değer mi? Karlı çıkar mıyız?
Bizi yüksek dilimden kurtarsa bile yeter belki de.
Antalya'da oturduğum için, biraz daha mantıklı olabilir.
Zaten güneş enerjisi ile su ıstma sistemimiz var.

Olmaz değil fakat yatırımı amorti süresi çok uzun olduğu için tercih edilemiyor. Güncel fiyatlarla hesaplamadım ama 20 yılda falan ancak amorti ediyordu sistem kendini.

  • orient blue  (03.02.22 13:40:35)
Faturanız ne kadar geliyor?

Biz de araştırdık, atlassolar sitesinden falan raporlar oluşturup yabancı kaynaklara da baktım, on-grid sistemde, eğer okuduklarım doğru ise, gündüz 24 saatte tüketeceğin elektriği üretip sisteme satarsan gece kullandığını bundan mahsuplaşabilirmişsin, fazlası varsa cüzi bir tutardan satın alıyor şirket, yani bu noktada en mantıklısı günlük tüketime yakın üretim yapacak sistem kurmak.

Araştırdığım kadarıyla amorti süresi istanbulda 7-8 sene gibiydi, bakım maliyetine bakmadım, antalyada bu süre biraz daha kısalabilir ama baktığım sistem yeni tarifede evine 1300-1500 lira fatura gelecek bir ev içindi.

Daha küçük bir on-grid sistemde asıl malieti bürokratik maliyet oluşturursa kısa olmayabilir.
  • atom karincanin torunu  (03.02.22 14:02:49)
Google'a yazdım, şu çıktı:

solarevi.com

En fazla 400W üretiyor, fiyatı 3000 lira.

TR'de bi evin aylık elektrik tüketimi 240 kWh imiş. Günlük 8kWh ediyor o da.

Şimdi alet 400W üretiyordu ama günün en ışıklı zamanında. Ortalama 200W diyip, günde 8 saat verimli çalıştığını düşünsek, 1,6kWh elektrik üretebiliyorsun.

Bunlardan garanti olsun diye 6 tane alıp, 18 bin lira yatırım yapsan elektrik üretimi kısmı çözülüyor.

Bunun yanında akü ve inverter da alman lazım. Akülere bakarken şöyle bişey gördüm: satis.powerenerji.com(gel)aku/lexron-200ah-amper-jel-aku-fiyatlari

200 ah 12 volt diyorsa, 2,4 kwh'lik enerji depolayabiliyorsun diye anlıyorum (fiziğim çok kötüdür:). Elektriğin yarısından fazlasını gece kullanıyorsan, bundan da 3 tane alman lazım. 19 bin lira da bu etti.

Bir de inverter alman lazım ki, depoladığın elektriği kullanacağın hale çevirebilesin. Misal şu:

satis.powerenerji.com

Bu arkadaş da 4 bin liraymış. Buzdolabının yanında ocak fırın vs. de çalıştırayım dersen bundan da 2 tane alman iyi olur, etti mi 8 bin lira.

45 bin lira ediyor toplamda. Tabi daha bunun kablosu var, birinin gelip kurması için işçilik falan da lazım. Nereden baksan 60 bin lira.

Aylık 500 lira elektrik faturan varsa, bu arkadaşların kendini amorti etmesi 10 yıl sürüyor :) Eğer kurduğun sistem 10 yıldan uzun çalışır ve fazla bakım istemezse kârlı çıkıyorsun ondan sonra. Aklımda güneş panellerinin ömrü 20 yıldır gibi bi bilgi kalmış, ne kadar doğru bilemem, ama buradan pay biçebilirsin mantıklı bir yatırım olup olmadığı hakkında.
  • plutongezegendegilmi  (03.02.22 20:50:50)