Arabanin yagi bitmis

Su an gosterge %1’de. Arabayi satmak uzereyim, satmadsn az bucuk kullanicam. Benzinim var. opet’e gitsem benzin almadan yag ekletsem yaparlar mi?

Göstergeye göre değil. Senelik ya da yaklaşık 12000-15000 km de bir değilmesi lazım.
O dijital gösterge tekrar %100 yapılabilir (sınırlanabilir)

  • Erva  (01.02.22 08:54:39)
Motor yağı dimi?

Yağ değişimi değil üstüne ekletme soruyor arkadaş. Evet benzin istasyonunda yardımcı olurlar. Satın alırsın önce doğru yağı sonra eklerler.

Ama bence git yakındaki bir sanayiye, orada ustadan iste. Daha ucuza gelir.
  • not sure if serious  (01.02.22 08:58:49)
%1 çok absürt geldi bana. yağ yakma veya eksiltme mi yapmış bunu tespit edin önce bence. benzinliğe gidip yağ uyarısı veriyor bi bakabilir misiniz derseniz bakarlar. ona göre de size alacağınız yağ miktarını söylerler(1 lt, 2 lt, 4 lt gibi). %1'e kadar geldiyse başka bir sıkıntı olabilir ama. yağ kaçağı vs de olabilir bence ucuza kaçmadan bi ustaya gidin sonra canınız yanabilir.

  • golgi aygıtı  (01.02.22 09:21:01)
%1 değeri aracın bakım aralığına göre 10 bin veya 15 bin km için ölçülen değişim değer oranı. Yani aracın %1 yağı kalmamış, aracın yağ değişim zamanı gelmiş. Yapılması gereken yağ eklemek değil yağın tamamen değişmesi. Yağ eksikliği durumunda araçlar farklı bir uyarı verir.

  • Abdurrahman  (01.02.22 10:11:35)
araba yağ eksiltirse motor gider. sanayide herhangi bir yağ satana git üstüne koydur sıkıntı olmaz. motor eğer yağ eksiltiyorsa motoru eline alırsın dikkat.

  • mikahakkinen  (01.02.22 10:24:49)
Araç bir süredir stop halinde ve düz bir zemindeyken kaputu açıp yağ çubuğunu çekin, bir bez ya da kağıt havluya çubuğu silin.

Tekrar takın ve tekrar geri çekin, çubuğun ucunda bir gösterge olur min-max diye seviyeler belirlidir.

Seviyenin ortalarda olduğuna emin olun, Minimum seviyeye yakın da olabilir.

Yağ Minimum seviyede veya daha az ise mutlaka ekleme yapın, aracı satarken de yağ değişmesi gerektiğini söyleyin.
  • John Bloor  (01.02.22 10:26:08)
aracı çalıştırmayın. @John Bloor'un dediğini yapın. aynı zamanda yerde yağ görüyor musunuz ıslak? kaçak mı var? arabayı satmak üzereyken motoru yemeyin. araçta yağ yoksa benzinliğe bile gitmeyin araba ile.

  • ykyt  (01.02.22 10:48:53)
Kacak yok aslinda, yilda 1 degistiriyorum yagi, yillik bakim yaptirmadim o yuzden zamani geldi. Cok mantikli ve duzgun/asamali bir azalma oldu. Kacak yok yani. Sadece degistirtmem gerekiyor.

  • mor oje  (01.02.22 12:37:24)
satamadan bir arıza yaşarsan sonra arabayı değerinin çok daha altına satmak zorunda kalırsın. 150-200 liradan kaçmazdım ben olsam.

  • roket adam  (01.02.22 15:14:40)
Yağ değişilmi pahalı bir şey değil, değişimi yaptırın. Kafanız rahat olsun. Ona verdiğiniz parayı da satarken üstüne eklersiniz.

Eğer yağ az ya da çok eksiliyorsa büyük bir probleminiz var.
  • kaptankedi  (01.02.22 15:18:51)
Kaçak yoktur ama o model kronik yağ yakan bir motora sahiptir, git gide azalır yağ yandıkça, sıkıntı büyür.

Manuel olarak yağı kontrol edin, gerekirse ekleyin.
  • John Bloor  (01.02.22 15:43:02)