Öksürüğe ne iyi gelir? (bitkisel)

aktardan vesaire alınıp evde yapılabilecek tavsiyeler beklerim, iyi günler dilerim efendim :)

Arıcılıkla ilgilenen birinden duyduğum: bir tatlı kaşığı kadar bal ağza alınır bekletilir iyice seyreldikten sonra da yavaş yavaş yutulur.
Bu öksürüğe iyi geliyor.
Tabi duruma göre sabah ve akşam aç karnına ve süre olarak bir hafta/10 gün kadar sürdürmek lazım.

Siz de iyi günler efem.
  • Erva  (31.01.22 11:13:06)
ıhlamur öneririm
aktarlarda karışık kış çayı satılıyor o da olabilir .

  • devilone  (31.01.22 11:29:47)
taze zencefil rondo veya rende ile parçalanır. bal, tarçın, karabiber, toz zerdeçal ve toz zencefil ve limon suyu ile karıştırılır, kavanoza konur. sabah öğle akşam birer kaşık yenir. öksürük krizi tutarsa bir kaşık daha atılır.
natura ginger drops da iyi geliyor. gratislerde ve bimde satılıyor.

  • halanne  (31.01.22 11:45:11)
twitter.com

yıllar önce böyle bi tweeti favlamıştım. size kısmetmiş.
  • jack lupino  (31.01.22 12:26:17)
haşhaş kabuğunu (kozalak) demleyip için. bir kozalağı iki günde içecek kadar suda demleyin. bir de ayva yaprağı.

  • sagini solunu bilmez cahil  (31.01.22 12:58:32)
çörek otu yağı, sırta sürüldüğü an geçiriyor benimkini.

  • kendi dugunune gitmeyen kamber  (31.01.22 13:48:58)
@halanne +1 —zencefilli tarifler iyi gelir.

bunları yapamam derseniz, doğrudan minik bir taze zencefil parçası çiğneyebilirsiniz.
  • kaptankedi  (31.01.22 13:58:25)
biraz bal + rendelediğiniz zencefilin suyu + limon suyu iyi geliyor.

  • illiyet dağı  (31.01.22 14:40:34)
Meyan kökü (licorice root) ve okaliptus iyi geliyor. Kullanımını ayrıca araştırın

  • monicapp  (31.01.22 16:23:57)
annem çocukken tereyağını eritip pekmez eklerdi onu içirirdi.

  • rose parks  (31.01.22 16:27:49)
Öksürük çayı çok iyi geliyor, covid geçiren kişiler üzerinde denendi ve çok olumlu sonuç alındı.

French press içine,
- kaynayıp birkaç dakika dinlenmiş su
- birer çay kaşığı kekik, zencefil, zerdeçal ve karabiber
- dilimler halinde yarım limon
- istediğiniz miktarda bal

İyice karıştırıp 5 dakika demlemeye bırakın. Şifa olsun.
  • hadi ya la  (31.01.22 16:29:49)
Yukardaki öksürük çayı tarifi iyidir, hoştur.

Ve fakat, balı çayınız demlendikten sonra bardağa aktardıktan sonra eklemenizi öneririm. Bal ve kaynar/çok sıcak su karışımı pek sağlıklı bir şey değil.
  • kaptankedi  (31.01.22 16:55:41)