Sözlükle duyuru arasındaki kitle farkı

Daha önce konusuldu mu bilmiyorum. Ne zaman sözlükten söyle bi süzülüp duyuruya geçsem kitle değişimi yüzüme çarpıyor. Sözlük baya garip bi yer artık, burda ilişki soruları filan seksist olmayan sekilde cok esitlikci yanıtlanıyor sıklıkla. Neden sözlükten buraya bi akıs yok sizce? İki platform neden benzer seyre sahip değil?

moderasyona ne kadar kizsak da burada belli bir kalite standardi korunuyor, bazen kurunun yaninda yas yansa da ben raziyim. (eski nesil 2000ler basi sozluk yazariyim, hesabim duruyor ama 10 sene once yazmayi biraktim, ama burayi seviyorum, hep cici kal duyuru)

  • robokot  (29.01.22 21:31:00 ~ 21:31:17)
burası da eskiden çok daha kaliteliydi, sözlükteki nerede çokluk durumu burada da var son birkaç senedir.

  • passion rules the game  (29.01.22 21:31:11)
Buton çok el altında olmayabilir mi?

  • abuzer  (29.01.22 21:31:15)
Ben buranın yaş ortalamasının daha yüksek olduğunu düşünüyorum. O yüzden burada daha aklı başında? bir kitle var, arada istisnalar çıksa da.

  • dissendium  (29.01.22 21:33:54)
kanıtlayamam ama sözlük ile aktroller arasında bir anlaşma var gibi. bu da kaliteyi düşürüyor. seksistlerin büyük bir kısmını aktroll ve çevresindeki tipler oluşturuyor. hükümetten laf söz gelmesin diye sözlük bunlara dokunamıyor. sözlük bu yüzden kalitesi her geçen yıl düşüyor. duyuruda ise aktif bir moderasyon mevcut. bundan dolayı sözlükteki kalitesizlik buraya pek yansımıyor ama tabiki burası da pirüpak bir yer değil sonuçta.

  • false pretension  (29.01.22 21:44:05)
Ben bilinmediğini düşünüyorum. Bi ara butonun yeri değişti ben bile zor buldum.
Sonuçta aktif moderasyon hatalı üslubu, kavgaları vs bertaraf edebilir. Ama cinsiyetçiliği, ayrımcılığı vs bertaraf edemez.

Bir de sözlükteki bi çok insan sormak istediği soruları, danışmak istediği konuları formatı bozduğunu farketmeden bam güm soruyor sözlükte. Buraya da formata dikkat eden, eski sözlük kültürüne aşina insanlar kalıyor. Şuan sözlük biraz daha forum gibi, free format kullanılıyor.
  • zimbirik  (29.01.22 21:54:55)
Maaşlı tayfa bence de sıkıntı. Burasi için de prim ödeseler görün şenliği!

  • sen de git sen de unut  (29.01.22 21:55:48)
Sözlük tamamen girilmez bir halde, fakat buraya da insanın çok giresi gelmiyor. Özellikle son 6-7 aydır burada da bir değişim var. Belki moderasyon yetişemiyordur belki de pes etmişlerdir ama cinsiyetçiler, ırkçılar artıyor. Genel olarak insanlıktan uzak çok soru/cevap görmeye başladım.

Ek olarak tabii asıl sebep, sözlükte entry öncesi iki basamaklı iki sayıyı çarpma captcha'sı konulsa çöp kesimin çoğu anında kaybolur. Aynı mantıkla, yok menüyü tıklayacaklar da sub-etha da login olacaklar da vs. vs. çok büyük bir filtre.
  • aguen  (29.01.22 22:38:57)
zimbirik +1 demeye geldim.

Sözlüğün kendisi zaten duyuru olmuş. Atıyorum münih başlığına giriyorum, çıkan entry “Berlin’den buraya nasıl gidebiliriz?” Gerçekten eskisi kadar sık sözlük okusam günde bunun gibi binlerce entry diyemeyeceğim sorulardan görürüm ki artık çok vakit geçirmediğim halde bazen günde onlarca böyle soru görüyorum.

Bir de burası sözlük yazarlarının çoğu tarafından bile pek bilinmiyor sanırım. Ben de 2004’te falan ilk kez sözlükten haberdar olmuştum ama duyurunun varlığını öğreneli 8-9 sene oluyor.
  • ms brownstone  (29.01.22 22:40:56)
Az önceki cevabın sanırım fazla sert girdiğim için silindi, biraz daha yumuşatayım. Burada da baya cinsiyetçi ırkçı hayvan düşmanı bi kitle var ama yazdıkları sanırım silindiği için fazla ortaya çıkmıyorlar, yoksa her yerde varlar yani burası da ak kaşık değil.

  • Zaman Tamircisi  (29.01.22 22:49:05)
Ben arada çok bi fark göremiyorum maalesef. Misal seksist bir insanla, "ay bu seksist, hemen kensıl edelim" diyen linççi zihniyet arasında seçim yapacak olsam baya kararsız kalırım (aslında kalmam, politically correct olsun diye öyle yazdım). Seksist olmayınca otomatik daha "iyi" olunmuyor yani, demek istediğim o.

Ha burada soru-cevap konsepti olduğu için insanlar biraz daha usturuplu yazıyorlar, yoksa aynı adamın aç sözlükteki yazılarına bak, aslında bi fark yok, aynı kişi. Bi de moderasyon kötü ama sıkı, onun da etkisi vardır. Sözlükte de 2 yazıdan 1'ini silsen daha temiz bi ortam olur yani.
  • plutongezegendegilmi  (29.01.22 23:07:14 ~ 23:07:25)
Buranin asil kalite kitlesi 2010-2015 arasiydi. Efsane insanlar vardi.

  • celebi efendi  (30.01.22 00:10:48)
bütün yorumlara katıldım :)
duyuru güzel, duyuru cici.

  • dreamnesiac  (30.01.22 00:42:31)
Duyuru kuruldugu günlerden beri buralardayim.

1- sözlüktekiler burayi bilmiyor, bilenlerse sözlükte yaratacagi etkiyi burada yaratamayacagini bildigi icin buraya bulasmiyor.
2- moderasyondan ben de cok sikayetciyim ama moderasyonun olmasi belirli bir cerceveyi korumayi sagliyor.
3- duyurunun su anki durumu birkac sene önceye kiyasla cok kötü, ama cok kötü, kuruldugu zamanlardaki kalitenin cok cok uzaginda ama entropi evrensel bir kanun, hersey bozulmaya ve cürümeye mahkum.
4- burada da cinsiyetci, irkci, aktroller oluyor ara sira ama cogunlukta degiller, o sebeple bircogu bir zaman sonra birakiyor ya da sessiz kaliyor.
5- kanzuk eksiyi devraldigindan beri neyin neden yapildigi belli degil, sunu kesin olarak biliyorum, bir grup sözlük yazari para ile sirketler icin reklam entryleri giriyor, ya da bir politikaciya ya da politik görüse saldirmak icin para aliyor, kim para verirse onun icin yaziyor. bir de organize bir sekilde sözlükte varlik gösteren ve sözlügün anlamini ve etkisini kaybetmesi icin calisan ekipler var, bunlari kimin yönlendirdigi belli.
  • spivak  (30.01.22 13:14:28)