CV'de okul bilgisi

Merhaba,

Mevcut bir işte çalışıyorum 1.5 sene olacak, ama çok bıktım o yüzden başka iş arıyorum. Arıyorum ama beni geri çeken bir şey var. Türkiye'de lisans okudum ve şu an Avrupa'da bir şehirdeyim. Buraya yüksek lisans için geldim ve kaldım. 2015'te geldim, program 2 yıllık, ben 2018'de tezimi sundum ancak teslim yapmadım. Yani resmiyette halen yüksek lisans mezunu değilim. Araya başka şeyler girdi, gözümde büyüdükçe büyüdü, bitirmeye çalışıyorum kalan ufak tefek şeyleri de.

Sorum ise şu, cv me ben onu ne yazmalıyım?
Bu işe girerken (2020 idi) neden 5 senedir bitmedi diye sordular 2 yıllık program. Üstüne yıl olarak 2 sene daha geçti.
Yani artık CV ye 2015- Halen olarak yazmak istemiyorum. Bitmiş gibi de yazmak istemiyorum, yalan söylemek yani. Bir yandan da başka işlere başvurmak istiyorum teze bitirmeye çalışırken.
2015-2018 yazsam nasıl olur acaba? Önümüzdeki bir ay içinde tezi bitirebileceğimi umarak. Tezin başına da 'Savunma Tarihi: Mart 2018' gibi bir şey yazdım.

Sırf bu konu yüzünden işlere başvuramıyorum, insanlar kaç senedir yüksek bitirmemiş diye eleyecek, ya da mülakatta açıklayamayacağım, çok kötü, sorumsuz görünecek diye.

Cevaplarınızda işe alımla ilgili çalışıp çalışmadığınızı da belirtirseniz sevinirim.
Teşekkürler

Diplomada mezuniyet tarihi yazılıyor. CV'ye 2015-2018 yazıp, diplomada 2022 görünürse 'sen hayırdır?' diyebilirler.

  • archmage mahmut  (29.01.22 01:25:38)
Devam ediyor şeklinde yazmanda bir sakınca yok, sorarlarsa açıklamasını yaparsın. Bu okul mevzuları tecrübesiz adaylar için etkili daha çok, yoksa işi bilen kendini profesyonel hayatta kanıtlamış insanlar için çok bir önemi yok.

İşe alımla ilgili çalışıyorum.
  • Bruce  (29.01.22 01:40:54)
@bruce, sorarlarsa açıklamasını yaparım ama çok geçerli bir açıklamam da yok aslında. Yani çalıştım falan ama işsiz olduğum zamanlar da oldu, o zamanlarda da bitirmedim. Yani beni kötü göstermeyecek bir açıklama olacağını sanmıyorum.

Öte yandan işi bilen kişi kısmına katılsam da maalesef ben tam olarak kendi alanımda çalışmıyorum şu an :/ ucundan kenarından bağlantısı olan ama aslında epey de alakasız
  • senolll  (29.01.22 02:44:53)
İnsanların hayatlarında iniş çıkışlar olur, özellikle Avrupa bu konuda mülakat süreçlerinde bizdeki gibi kalıplara tıkılmış şekilde bakmıyor bu işe alım sürecine. Yüzde yüz dürüst olmana da gerek yok, zor bir dönem geçiriyordum sonra işe girmem gerekti ve sonrasında yeterli zaman bulamadım. Sonra buldum devam ettim şu zamanda da bitiyor dersen insanların gözünde sorumsuz tembel teneke olmazsın.

  • Bruce  (29.01.22 02:47:43)
Benim CVimde 2015 - birakti (2018) yaziyor. Ama bu sekilde ise basvurmadim. Yaptigim birkac proje yaziyor mesela hala

2018de girdigim iste calisiyorum, o zaman da 2015 - halen yaziyordu.
  • kuehles blondes  (29.01.22 06:46:01)
Benim cv'mde bitirdigim programlarin sadece mezuniyet yili yaziyor. illa aralik yazman gerekiyorsa 2020-2022 yaz ortamlarda kim bilecek

  • hot potato  (29.01.22 11:05:37 ~ 11:07:13)
başlangıç yılını yazma, "devam ediyor" gibi bir şey yaz geç.
Ayrıca seni değerlendirecekleri pek çok başka kriter var, bu utandığın şeyin etkisi belki %5'tir belki daha azdır. O kadar önemli olduğunu sanmıyorum.

  • michael_knight  (29.01.22 18:06:19)