Kira ödemeyen kiracıya ne yapmalı ?

Annemin bir evi var kiraya verdik çok zengin olduğunu söyleyen ve kiraya verdiğimiz sitede de bir aile dostumuz adamı tanıyor cıktı 2 kat güvendik vs vs.

2 ay içinde yaşananları okumak isteyen alt paragrafa.. direkt mevzuya girmek isteyeni son paragrafa alayım *

Depozitoyu vermedi adam ( ne gerek var ya eşyanıza ne yapıcam dedi.. )
26 Kasımda çıktı kiraya 5 aralığa kadar kira vermem o günden başlasın kira dedi.. Biz de 10 gün evi temizleme boyama sürmez ama hadi sizin için olsun dedik..
5 aralıkta %80'ini 10 gün sonra da %20 sini verdi kiranın
Şimdi de 5 ocak uzerinden 16 gün geçti. Her hafta aşırı kibar ve minnoş bir şekilde denkleyemedim yok bana biraz müddet verin 2-3 gün vs vs diye geçiştirdi.
Evde de kalmıyor dogğru düzgün bir otel inşaatının sözde şantiye şefi ya da yönetici falanmış. Alanya merkezden Konaklıya gelmek ( arada 9 km var ) zor kaçtı çoğu zaman şantiyedeki misafirhanede yatıyorum diyor.

Her neyse. 16 gün geçti ve hala yatırmadı. Annem aşırı gerildi memur emeklisi bir insan olarak sürekli kirayı dilenerek almaya çalışmak yıpratıcı dedi. Sizce nasıl bir yol izlememiz lazım ? ( tahliye taahütnamesi ve kira sözleşmesi yaptım ) Bir başkasına kiraya vermek istiyoruz artık.

Yanlış hatırlamıyorsam tahliye taahhütnamesi kira sözleşmesi ile aynı gün olmamalı, sonra yapılmış olmalı kanunen.

Kirayı ödemediği için de noterden ihtar çekin, 2. ihtardan sonra tahliye hakkınız doğuyor yanlış bilmiyorsam.

Ama acı gerçek şu ki adam çıkana kadar kira vermese icralık olacaksınız.
  • John Bloor  (21.01.22 10:54:09)
depozitoyu vermedigi an belliymis problemli bi tip oldugu :/

belki gecir yatirdigi icin sözlesmeye göre bi acigi varsa cikartilabilir ama bilmiyorum tabi. kolay gelsin.
  • c1b2k3  (21.01.22 10:58:25)
Kirayı bir gün bile geciktirirse icra takibi başlatabilirsiniz. Daha geçen hafta böyle bir tahliye aldık. Dilerseniz ulaşabilirsiniz.

  • adwokat  (21.01.22 11:06:19)
Siz şantiyede çalışan gurbetçi personele kiraya vermekle zaten hata etmişsiniz. Ama illa verecekseniz de firmaya kiralamanız gerekirdi, aklınızda bulunsun. Hoş ben yine kiralamazdım çünkü orası misafirhane olur, komşularınız rahatsız olur vb. Bu arkadaş belki pat diye de çıkacak hiç belli olmaz, istifa edecek veya firma başka işe gönderecek vb. Arayın konuşun, madem kullanmıyorsunuz boşaltmasını rica edin.

  • malheiros  (21.01.22 11:07:08 ~ 11:07:47)
Dostum bi mulkumuzu yeni kiraladim, benim yaptiklarimla sizin aranizda fark cok. Depozito ve bir kira pesin. Tahliye taahhutnamesi. Kefil. Kiraci ve kefilin kimlik fotokopisi. kiracilara karsi naif olunmaz. Evden cikartin hizlica odeme emirli icra acip. Bir daha kesinlikle ev kiralamayin kolayca

  • müptezeller diyari  (21.01.22 11:47:06)