Espresso Yapanlara: Çizik Portafilter Sorun Yaratır mı?

Selamlar,

Linkteki
www.amazon.com.tr

nesneye ("Espresso vurma konteyneri") 500tl vermek istemediğim için espresso yaptıktan sonra her seferinde portafilter'daki kahveyi kaşıkla boşaltıyordum; farkettim ki portafilter'ın içi çizik çizik olmuş.

Malzeme çelik ama emin olamadım. Sizce yanlış iş mi yapmışım?
Siz nasıl boşaltıyorsunuz ev tipi makinelerdeki ıslak yapışkan kahveyi?

Teşekkürler:)

Şarap mantarını lavabonun köşesine koyup üzerine vurarak boşaltabilirsiniz..

  • her giriste sifresini unutan adam  (20.01.22 23:39:56)
çöp kutuları genelde plastik olur onun kenarına vur geç. kaşıkla değil onun içini fırçayla temizlersin normalde kabasını aldıktan sonra.

  • bohr atom modeli  (21.01.22 00:36:35)
valla ben evyenin kenarına vuruyorum portafiltreyi, evyenin içine düşüyor kahve artıkları. ilk kullandığım zamanlarda ise doğrudan musluğun altına koyup parmaklarımla temizliyordum.

  • shadowfollower  (21.01.22 07:52:12)
Çöp kutusunun kenarı +1
Çiziklerin içinde zamanla tortu birikir, bakteri oluşumuna müthiş ortam olabilir gibi geliyor bana.

Ama "yok ya ne olacak" diyorlar. www.home-barista.com
www.home-barista.com
  • kobuzchu kiz  (21.01.22 08:16:27)
bunun için özel çöp kovası mı varmış?

koyarken doğru tamp ettiyseniz zaten çevirip hafifçe vursanız löp diye düşüyor, hiç şekli bile bozulmadan çıkması lazım, kaşıkla sıyırmaya ne gerek var?

en ucuzundan şöyle bir çöp kovası alıp kenarına vurunca löp diye çıkar. löp diye çıkmıyorsa ya yanlış sıkıştırıyorsunuz, ya yanlış ayarda öğütmüşsünüz.

lavaboya atmayın, tıkanıyor.
  • kibritsuyu  (21.01.22 08:40:51 ~ 08:41:57)
@kibritsuyu Ben kaşıksız yapamam, illa sıyırmam lazım, lavabo için de ayrı duyuru açıcam :)
Öğütme kısmı doğru olabilir ama, teşekkürler

  • dreamnesiac  (21.01.22 08:55:27)
Hocam nalburdan boya fırçası alırsanız çöpe vurduktan sonra tertemiz yapabilirsiniz.

  • 1903 24  (21.01.22 09:41:05)
@1903 24
Ben makyaj fırçası düşünmüştüm :)

  • dreamnesiac  (21.01.22 11:21:17)
abi löp diye düşer zaten nesini sıyıracaksın anlamadım ki, böyle topkek gibi kupkuru çıkar kalıp halinde. kalırsa azıcık kırıntısı kalır, onu kaşık da almaz zaten, arkadaşların dediği gibi fırçayla temizlersin, ne bileyim bi su tutarsın. niye illa cayır cayır kaşık süreceksin ki?

cezvenin dibindeki kahve telvesi gibi çamur kıvamındaysa kahveyi yanlış yapıyorsundur zaten. yöntemi değiştirmen lazım en başta.
  • kibritsuyu  (21.01.22 14:14:39 ~ 14:15:54)
@kibritsuyu
Evet işte, vursam da çıkmıyor bendeki :) Makinenin basıncına uygun olarak öğütüyorum ama optimum olacağı şekilde göstergenin, hangi çekirdeği hangi ayarda öğüteceğimden nasıl emin olabilirim?

  • dreamnesiac  (21.01.22 15:17:20)
ben barista olarak calisirken bizim kucuk kovalarimiz olurdu onun kosesine vururduk pfyi oyle cikartirdik. evde espresso makinesi kullanmaya basladigimdan beri tecrube ettigim, bu her kahvede olmuyor. bazilari lop diye cikarken bazilari tepki bile vermiyor. tabi bir de ben pfyi makinede birakiyorum bir sonraki espressomu cekene kadar :d

el cevab: sorun yaratmaz, ben kasikla siyirip su tutuyorum
  • nibba  (21.01.22 22:53:35)