Yanık izi nasıl geçer?

5 gün önce bir yakınımın göğüs bölgesine bardaktan çay döküldü. İlk gün sadece kızarıklık vardı, su toplamadı, soğuk çeşme suyu altında tuttuk yanan bölgeyi.

Şu an bölge mor/kırmızı renkte, büyük bir alanda yanık var, su toplama yok, hafiften soyulmalar başladı.

Silverdin, aloe vera jel ve kantaron yağı kullanıyor.
İyi gelebilecek başka şeyler varsa önerirseniz sevinirim.

Doktor değilim, mutlaka doktora danışın ama Sudocrem iyi gelebilir sanki.

  • orient blue  (16.01.22 21:23:26)
madecassol, hametal, bepanthol, fito gibi birsürü krem var bunun için. ben sizin saydıklarınızı sürmezdim.

  • ismailond  (16.01.22 21:27:19)
silverdin ve sarı kantaron yağı benim deneyimime göre yanıklara en iyi gelen şeyler

  • king lizard  (16.01.22 21:31:15)
bana da bir benzeri oldu, kantinde kaynar cay damlamisti, kahverengi oldu, 1 yil sonra gecti.

  • durgunfoton  (16.01.22 21:50:32)
yanık anında gerçek aloevera çok iyi geliyor ancak şimdi üstünden geçmiş ve tahriş oluşmuş iyi gelir mi yoksa daha da kötü yapar mı bilemem. doktora gitmekte fayda var onun da kremleri vs vardır mutlaka

  • erty_ksk  (16.01.22 22:09:28)
doktor değilim ancak fito meddacassol ve aloe vera +1

  • srjkvon  (17.01.22 01:28:50)
bulabilirseniz veya hassasiyetiniz yok ise, domuz yağı sürün. çabucak iz kalmadan geçer.

  • delidir yakalayin  (17.01.22 10:59:22)
küçükken denizden yüzüm komple yanmıştı benim. kaşlarımın altındaki deri, dudaklarım her yerim sarı su toplamıştı. yazacağım merhemleri karışım yaptırdı doktor. bir de ampul verdi. bir tane bile izim yok çok şükür. eczacınıza da danışabilirsiniz. silverdin, madecassol, anestol, furacin, rif (ampul). çok geçmiş olsun.

  • dedim ben sana  (17.01.22 11:13:32)
oncelikle kaynar su olmasi iyi. kimyasal veya yag yanigindan iyi yani. yanigin oldugu bolge de cok ince deri degil gibi duruyor, bu da iyi.

silverdin gibi gumus icerikli urunler yanigin iyilesmesi icin, iz birakmamasi icin degil. tam aksine iz kalmasina da sebep olabilir iceriginden dolayi. bunu bir bilene sorun.

iz kalmamasi icin onemli olan bolgeyi nemli tutmaniz. bio oil denen yag karisimlarina sahip bir urunu surebilirsiniz. bir de abd'de mederma denen icinde allantoin olan bir urun suruluyor.

diger bir onemli nokta da, yeni olusan derinin gunese maruz kalmamasi. pigmentler kararir. ancak goguste oldugu icin zaten acikta degildir.
  • antikadimag  (17.01.22 11:15:00 ~ 11:17:54)
@durgunfoton+1 Benim de 1 yıl sonra geçmişti.

  • peki madem  (17.01.22 11:20:13)