banka faizi

ben bunu tam anlamıyorum. faiz oranı 1.94 mesela. bu aylık mı oluyor, yıllık mı oluyor? bu oranla 100 bin kredi çektik diyelim. bu orana göre nasıl hesaplanıyor? bir de oranlar neye göre az, çok deniyor?

1,94 aylık. Herhangi bir internet sitesinden rahatça hesaplayabilirsiniz ama ben de mantığını pek anlamadım desem yeridir ben de öğrenmiş olurum aylık*12 falan. 100bin aylık 1,95’e 12 ayda %16 civarı faiz istiyor mesela.

Azlık çokluk şöyle ki, tr’de daha geçen sene 0,69 konut kredisi vardı. İngiltere’de 0,22 ile bile kredi düşünülünce 1,95’ler falan korkunç
  • avatar is back  (16.01.22 18:17:25)
1,94 aylık faiz. Mantığı şu şekilde:

24 ay vadeli 100 bin TL kredi çektin diyelim. Aylık taksit 5.485,59 TL oluyor.

Aylık ödeme tutarı şu şekilde hesaplanır: i.ibb.co
Ödeme planı da şu: i.ibb.co

İlk taksit 1 ay sonra olduğu için 100 bin TL'ye, yani ana paraya 1 aylık faiz uygulanıyor. O da 101.940 TL oluyor. Ödeme planına bakarsan ilk taksitteki ödenen faiz tutarı 1.940 TL. Yani 100 binin %1,94'ü. Sonra ikinci ay taksitini öderken kalan ana paraya tekrar %1,94 faiz uygulanıyor. 1.878 lira oluyor ikinci ay faizi. Ödeme miktarından yine bu miktarı düşünce kalan kısım ana paradan düşüyor. Böyle böyle her ay kalan ana paraya %1,94 faiz ödeyerek 24 ay sonra tüm borcu ödemiş oluyorsun.
  • himmet dayi  (16.01.22 18:49:44 ~ 18:54:23)