Sermayeyi sizin koymadığınız işin sahibi olur musunuz?

Biri size sermaye benden kendine istediğin işi kur diyor. Böyle bir işe girer misiniz? 2. Dereceden akraba bunu diyen.

baskasinin parasiyla risk almak? baska bir sarti yoksa neden olmasin? birisinin sana bedava para vermesiyle ayni sey.

  • robokot  (15.01.22 21:30:07)
olurum. daha ne istiyorsun. sermaye kolay bulunmuyor.

  • gabe h coud  (15.01.22 21:33:47)
Tüm yetki bende olacaksa neden olmasın söz vermek GT vermeye benzemez. Her şey kitabına göre olmalı

  • olaylar olaylar  (15.01.22 21:43:39)
Şöyle bir durum var. İşin sahibi siz olamazsınız arkadaşlar. Parayı koyan işin sahibidir. Yarın bir gün bunun garantisi ne olacak ?

  • JackDanielSparroww  (15.01.22 21:44:05)
Birde is ne olmalı o da var. Böyle bir teklif geldi ama iş bulamadım.

  • JackDanielSparroww  (15.01.22 21:44:34)
Kesinlikle hayır.

  • hayirsiz  (15.01.22 21:47:44)
Bana sürekli onu ben var ettim ben olmasam şöyle olurdu böyle olurdu diyecek gibi geliyor. Kötü düşünmek gibi oluyor ama öyle

  • JackDanielSparroww  (15.01.22 22:07:04)
Olurum niye olmayim.
Banka kredisi cekmek ayni sey degil mi zaten?

Ben kuzenlere ayni teklifi yapiyorum girmiyorlar.
Zamaninda bana birileri para yatirsa esek gibi girisimler kurabilirdim.
  • divit  (15.01.22 22:27:24)
abi ne derse desin isterse jacki ben dogurdum desin - risk alacak bedava para, daha ne istiyorsun?

bilmedigimiz sartlar varsa ayri. sart one surmedigin icin sartsiz surtsuz dusundum.

kredi olarak mi veriyor? faiziyle geri mi istiyor? para batarsa ne olacak sen borclu mu kalacaksin? bunlarin olmadigini varsayiyorum. yapacagin tek is parayi almak kullanmak ise kabul etmemek sacma olur bence.

tabii ben boyle bir teklif alinca halihazirda potansiyeli olan bir isi cok iyi bilen biri oldugunu varsaydim. akraba "bu adama para verirsek parayi katlar" diye dusunuyordur diye dusundum ama sen bile ne is yapacagini bilmiyorsun -> buyuk ihtimal para batacak demek. buradan akrabanin para icinde yuzdugunu ve riskin umrunda olmadigini dusunuyorum.

garantisi diyorsan, isi kurarken kendini baglantilarin ve / veya yetenegin ile yeri doldurulamaz / degistirilemez yapmak pek de zor degil. garantisi de o olur. herkesin yapabilecegi bir seyle ne uzar ne kisalirsin zaten.

bunu millet banka kredisiyle yapiyor, hayvan gibi faiz oduyor. senin oyle bir kaygin olmayacagindan isin daha kolay olacak. para batarsa da kaybedecegin bir sey yok. sana bedava firsat. bu varsayimlarim gecerli degilsa sartlari siralaman lazim tabii.
  • robokot  (15.01.22 22:51:07 ~ 22:52:21)
Girmem. Iyi kar eden bir isletme kurabiliyorsam, sermaye erisilmesi zor birsey degil. Akraba afta tafrasi, egosu ve karar surecinde yaratacagi belirsizlik yerine finansman maliyetini tercih ederim.

  • darkrocq  (15.01.22 22:59:13)
Darkrocq ile aynı düşüncede olduğum için giresim gelmiyor yoksa iki farklı iş fikrim var. İkisi de tutar kendini amorti eder. Ancak o işlere kredi çekip ben de girebilirim

  • JackDanielSparroww  (15.01.22 23:29:47)
Eğer ortada bir fikir yoksa, hiç bulaşmam fakat bir ar-ge yaptırsa neden olmasın. Tabii parayı veren kişiyle olan ilişki epey önemli. İş, tutmadığında bela olabilme ihtimali yüzde kaç?

  • put it in your appropriate place  (15.01.22 23:33:01)
şirket senin üzerine olmayacaksa para sahibinin üzerine olacaksa denenebilir.

  • nasil olacak bazi seyler  (16.01.22 00:13:16)
Sevdiğim, değer verdiğim, sürekli yüz yüze baktığımız, aramızın bozulmasını istemediğim biriyse eğer uzak dururum. Sonra iş yüzünden aramız bozulur, kötü bir söz söyler falan, değmez yani. Diyelim ağır bir laf etti, yabancı birisi olsa basar gidersin, ama akraba olunca bazı şeyleri yutmak zorunda kalabilirsin.

Tabi illa kötü şeyler olacak diye bir şey yok. Ama belli olmaz dünya hali bu. Tabi birde çok mu muhtaçsın ona bakmak lazım.
  • el conquerador  (16.01.22 04:18:51)
işin çeşidinden farklı olarak akrabayla herhangi bi işe girmem. iş kötü giderse senden olur iyi giderse onlardan. parasını biz verdik deyip en civcivli anında seni kapı dışarı da edebilirler. anan baban darlamaya başlar sonra bak hacı amcaların parasını koymuştu bu ne falan diye. akrabayla iş yapılmaz.

  • roket adam  (16.01.22 16:41:42)