Shcengen vizesi verirler mi?

İtalyaya kız arkadaşımın yanına gideceğim fakat daha önce hiç yurtdışına çıkmadım ve haliyle pasaportum da yok. Şu an açıköğretimde okuyorum ve işsizim (italyaya gidip geri dönebilirsem ancak işe başlayacağım. Çalışmaya başlarsam gitme imkanı bulamam sanırım). Bu şartlara bakarak talebim 1-2 hafta olacak fakat verirler mi, iltica falan deyip olmaz derler mi? Malum uçak fiyatları da pahalı, vermezlerse yanacak, yanmasın diye bileti pahalı alsam aradaki fark işin içine girecek.

Min kriterleri neler bu heriflerin? Onları karşılamıyor muyum?
Not: turist olarak parasal bir teminat istiyorlar mı bilmiyorum ama maks 5 bin euro gösterebilirim.

üstad minimum kriter diye bir şey yok. kız arkadaşının konsolosluğa göndereceği bir davet mektubu ile gidiş dönüş uçak biletinizi (1 hafta) gösterdikten sonra reddetmeleri için bir sebep yok.

  • sagesen  (14.01.22 01:21:04)
Davet mektubu diye bir sey yok. Yükümlülük beyani aslinda bu islem. Bizimkiler boyle tatli bir isim vermisler.

Davet eden sizin her ihtiyacinizi karsilayacagini ve tüm sorumluluklari ustlenecegini soyluyor. Ancak, yine de sizden istenen evraklar var. Banka ekstreleri, maas bordrosu vs. vs.

Donme ihtimalinin az goruldugu insanlara vize cikmayabilir. Bunun yükümlülük beyaniyla vize alinmasiyla bir alakasi yok.
  • buf-e kür  (14.01.22 01:31:39 ~ 01:32:12)
minimum kriter diye bir şey yok. davetiye de duruma göre ters bile tepebilir. işsiz olmak büyük dezavantaj. dandirikten de olsa bi sigorta-maaş görünse güzel olurdu. geri döneceğine inanmaları için neredeyse hiç bir sebep yok çünkü mevcut durumda.

banka hesaplarını isterler. para olması da avantaj sağlar ama genellikle gerçekten maaş alıyor musun vs. gibisinden bakmaları için istiyorlar.

sonuç: bileti alacaksın hocam. deneyeceksin. italya normalde çok turistik bir memleket olduğundan vize konusunda daha iyidir. uzun süreli vizeler verir, pek reddedileni de görmedim açıkçası. eğer vize çıkmazsa bileti açığa falan aldırmayı denersin, aldırabilirsen ileride bir zaman gidersin.
  • syozkn  (14.01.22 01:39:15)
Bahsedilen kriterlere göre dönmen için hiçbir geçerli sebebin yok. Vize verirlerse de dönme zaten :)

  • cek  (14.01.22 08:26:25)
Şu an sizi TR'ye bağlayan hiçbir şey yok. Dolayısıyla vizeyi alma ihtimalinizi sıfıra çok çok yakın görüyorum.

  • pispinti  (14.01.22 09:08:57)
normalde italya vize konusunda çok sıkıntı çıkartmaz (5 vizem var italya'dan. en sonuncusu 3 yıllık) ama sigortalı bir yerde çalışmıyorsan çok zor diyebilirim. belki bankada yüksek miktar para ve üzerine gayrimenkul var ise ok diyebilirler. bileti sadece rezervasyon yaptır ?

  • delidir yakalayin  (14.01.22 09:10:12)
Şu şartlarda almanız imkansız.

  • goodman  (14.01.22 09:17:22)
Ben 2019’da açıköğretimde okurken ve işsizken babam sponsor oldu diye İsviçre’den vizeyi almıştım. (Kendisi oradan emekli) Ama belki teyzemin davet etmesi de bir etkendi, bilmiyorum. Aileden biri sponsor olursa bir ihtimal sorun olmayabilir ama davet eden kişi de akrabanız değil. İnsanların ülkeden kaçmak için fırsat kolladığı şu ortamda şansınız biraz az bence.

  • deveyidiken  (14.01.22 09:31:17)
Vize alman imkansız diyenlerle parasına iddiaya gir, toplam tutarın %60ını bana ver, sana vize danışmanlığı yapayım; evrak sürecine başladıktan 1 ay sonra vizen elinde. Kalan %40'la da lazanya falan yersiniz.

  • Bruce  (14.01.22 09:38:05)
İmkansız değil.

Düzenli bir gelirinizin olması lazım.
Yoksa, size birinin sponsor olması yani tüm masraflarınızı karşılayacağını "belgelemesi" lazım.

İşsiz olduğunuz için banka hesabınızda biraz nakit olması iyi olur.

Bu arada vizede günlük bir masraf tutarı var. Rakamı hatırlamıyorum ama günlük minimum X miktar x gün sayısı gibi bir hesabı var. O miktarın elinizde olması lazım.

bir de bazı ülkeler bu "davet mektubu" ya da arkadaşımın evinde kalacağım konusuna takılıyor. Bu acaba dönmemek üzere mi geliyor diyebiliyor.
  • anten  (14.01.22 09:50:38)
bankada yeterli para göster, ögrenci belgeni koy. ucak biletini satin alma sakin rez. göster(kons. da böyle istiyor) seyahat sigortasi yaparken de "vize basvurusu red edilirse bunu karsilayan sigortadan" sec. bisey olursa parani da geri alirsin. almak zor olmaz ogrenci oldugun icin.

  • c1b2k3  (14.01.22 10:39:18)