Tv’de dolar:13 altın:795 bist:2.071 yazıyor ya hani, bu bist neyi ifa..

Bist:2.071 neyi ifade ediyor. Bunu gördüğümde ne anlamam lazım. Dolar:13 gördüğümde diyorum ki hii 1 dolar 13 tl olmuş. Bunun gibi.

istanbul borsasının değerini ifade ediyor. özel bir hesaplanma sistemi var, borsa'da yer alan şirketlerin ortalama değerini ifade ediyor diye basitleştirebiliriz diye düşünüyorum. dolar/euro kadar hayatınıza doğrudan etkisi olan bir şey değil. bu güne kadar anlamını öğrenmediyseniz bundan sonra da ihtiyacınız olmayacaktır muhtemelen.

  • kent sakini  (13.01.22 21:48:30)
  • duyurukullanıcısı  (13.01.22 21:54:01)
Bist olarak gösterdiği şey bist100. Bist100 bir borsa endeksi ve bu endekste türkiyedeki halka açık en büyük 100 şirketin hisseleri alınıp satılıyor. Bist100 eğer 2000 liraysa bunu en basit haliyle şöyle düşünsen yanlış olmaz: bu 100 şirketin her birinden 1 adet hisse alsam toplam kaç liraya alabilirim. Eğer bu sayı yarın 2020 olursa dersin ki aa tamam türkiyedeki şirketler değer kazanmış, düşerse de değer kaybetmiş dersin. Bunu en çok etkileyen faktör ise ülkenin genel gidişatı ve geleceğe dair beklentilerdir.

  • mg3929  (14.01.22 00:54:59)