Kedimin geceleri saldırganlaşması

Kendisi yaklaşık 3 yılını sokakta geçirmiş, hatta sokağın lideriyken ağır akciğer rahatsızlığı geçirdiği için artık evde baktığım bir dişi. 3 küsür yaşında, 4 aydır evdeyiz. Ayda 1-2 kere mahalleye götürüyorum gezip ağaçlara çıkıp kuş kovalayıp yorulunca eve götürüyorum(arası arabayla 5-10 dk mesafe, kendisi gidemez)
Evde gayet iyi, bol bol uyuyor, işten gelince oyun oynuyoruz yatana kadar. Çok tatlı, yüzümü yalıyor, battaniyeye masaj yapıyor, bacaklarıma sürtünüyor ve devamlı mırlıyor.

Gel gör ki yatağa girince içine cin giriyor sanki…oyun oynarken ısırması tırmalaması gibi değil, gözbebekleri kocaman oluyor ve ben yastığa eğilirken kafama atlıyor köpeğe saldırır gibi:( çok korkuyorum. Dubleks ev, odamın kapısı yok kapatamıyorum. Yorganın altına cenin pozisyonunda kıvrılıyorum nevresimimi yırttı. Yorganın altından ayaklarımı ısırması normal mesela, şiddetli ısırıyor ama oyun gibi yapıyor. Ama bu kafama atladığı anlar çok başka. Git diyorum kovuyorum, 5dk aşağıya gidiyor sonra geri geliyor aynı modda…

Napıcam ben? Ciddi korkuyorum. Haftasonu aşı günü, veterinere soracağım ama benzerini yaşayan olduysa fikrini almak istiyorum.

Not:kedi dişi ve kısır değil, çocuğu olmuyor, veteriner bu yaşta ve geçirdiği rahatsızlık sebebiyle riskli bulduğu için kısırlaştırmadık. Kızgınlığa girince mahallede takılıyor.

Bence çare ikinci kedi.

  • pispinti  (13.01.22 12:23:01)
kediyi dışarıya çıkartmayın.
yani götürüp gezdirmeye falan gerek yok.
mahallede de takılmasın.
yani ya ev kedisi olsun ya sokak kedisi.

diğer yandan, tek gözü alınmış, bağırsaklarının üçte biri olmayan kedim bile kısırlaştığına göre, sizinki de kısırlaşabilir.
hatta kısırlaştırmaktan korkmak yerine, sokağa çıkartmaya korkmanız lazım.
hem soğuk hem de sokak kedilerindeki bulaşıcı hastalıklar nedeniyle.
direkt bir kediyle muhatap olmasa bile, bulunduğu yerde 10 saniye önce hangi kedinin bulunduğunu bilemezsiniz.
sokak hastalık için çok riskli.

göz bebekleri büyüyorsa, muhtemelen aslında başınıza atlarken de oyun yapıyor veya avlanma antrenmanına başlıyor.
üstelik saklanmak, elinizi ısırdığında elinizi çekmek vb gibi hareketler kedileri tahrik eder.
"kaçan av" olursunuz.
oyun oynamıyorsa, daha da çok kışkırtmış olursunuz hatta.

yapmanız gereken şey bağırıp çağırmak, tepki vermek.
sizinki biraz güç savaşına dönmüş, siz pasifsiniz, o güçlü olan taraf.
bunun böyle olmadığını göstermeniz lazım.
ya bağırın ya hafif itip kakın, üstüne su falan fışkırtın, üstüne yürüyün vb.
deli deliden korkar mantığı.
yani çok ses ve büyük hareketler etkili olur.

siz nevresimin altına girince daha çok saldırması normal o yüzden.
lider kedi olduğu için patronun kim olduğunu kanıtlamanız lazım, sizi sürüsündeki herhangi bir kedi zannediyor şu anda muhtemelen.

kedilerde davranışlar çok kolay alışkanlık ve takıntı hâline gelir.
yani siz yatağa girince saldırmak onun alışkanlığı, akşam ritüeli şu anda.
onu kırmanız lazım.

acilen kısırlaştırın.
ikinci kedi de işe yarayabilir ama bu haliyle ona da dünyayı dar eder.
  • blatta hiberna  (13.01.22 12:34:35 ~ 12:37:49)