Konut Kredisi İşleri

Selamlar Herkese,

Bu konut kredisi işleri genel olarak nasıl oluyor? Her başvurana çıkıyor mu? Genelde evin değerinin ne kadarına çıkıyor? Şöyle yap böyle yap dediğiniz şeyler var mı?

Kiracı olarak ev sahipleriyle papaz olmaktan gına geldi. Bu gidişle her yer değiştirmemizde 20-25k taşınma parası vereceğiz, belli ki sık sık da yer değişeceğiz çünkü herkes kavga gürültü modunda. Onun yerine çok iyi olmasa da bizim evimiz olsun kafasına girmek üzereyiz. Tavsiye almaya geldim.

Kredi puanınızda sıkıntı yoksa, ödeyebilecek bir belgeli geliriniz varsa çıkar.

Almak istediğiniz evin de krediye uygun olması lazım, dönem dönem değişse de evin değerinin %70-80 kadarına kredi çıkıyor.
  • John Bloor  (11.01.22 11:07:28)
şu anki kurala göre eksperin belirlediği miktarın %90'ına kredi çıkabiliyor. önemli olan bankanın gönderdiği eksper'in ev için piyasa değerinden ne kadar farklı paha biçtiği. genelde satış rakamının altında oluyor.

  • dirndl  (11.01.22 11:13:45)
Şehrinizi, bütçenizi bilmiyorum ama 100-150 bin lira gibi bir peşinatı denkleştirebiliyorsanız hemen takside girmenizi tavsiye ederim.
Konut kredisi genelde herkese çıkıyor, çünkü banka krediyi ödeyememeniz halinde eve el koyuyor, böylece pek riske girmiyor.
Evin değerini ekspertiz belirliyor ve onun söylediği değerin %90'ı kadar kredi kullanabiliyorsunuz.
Elbette evden eve değişiyor ama 100 liraya satılan bir eve eksper genelde 65-70 lira değer biçiyor o yüzden 100 liralık ev için ancak 60-65 lira kredi çekebiliyorsunuz.
Evin satın alma fiyatı dışında emlakçı parası, alım-satım vergisi masraflarını da ekleyin hesap yaparken.

Hayırlısı,
  • michael_knight  (11.01.22 13:09:57 ~ 13:10:29)
her kat mülkiyetli eve kredi çıkmıyor.
yakın zamanda peşin alabileceğim evi, ev sahibine güvenmediğim için araya bankayı ve banka avukatını sokarak almak istedim. eksper satılabilir şeklinde rapor düzenlemesine rağmen evin tapu kayıtları üzerindeki şerhler yüzünden banka krediyi onaylamadı.
kredi alamamam için hiçbir neden yoktu şöyle ki; talep ettiğim kredinin aylık taksidi aylık gelirimin 4te 1i, talep ettiğim kredi evin değerinin 3te 1i falandı.
kredi talebim reddedildi.
kamu bankalarının kredi faiz oranları piyasa şartlarına göre komik kaldığından kredi vermemek için çok çok eleme yaptıkları da konuşuluyor.
  • dadasalon  (11.01.22 13:46:29 ~ 13:47:23)
yukarıdakilere ek olarak kredi taksiti aylık gelirinizin %70'ini aşamıyor. 10 bin maaş alıyorsanız maksimum 7 bin tl taksitli bir kredi alabilirsiniz yani. buna şu anda aldığınız tüm krediler dahil.

alacağınız evin satılmasında bir problem yoksa genelde en kolay çıkan kredidir çünkü banka malı ipotekler kendini garantiye alır.

evliyseniz eşinizden muvaffakat almanız gerekiyor. ikinizin geliri birleştirlebiliyor ayrıca yukarıdaki gelir/kredi taksiti hesabında.
  • syozkn  (11.01.22 17:31:28)