apple neden böyle

eski bir macbook pro var elimde. en son catalina güncellemesini aldı. ben de mojave yüklemiştim. güzeldi ama biraz hantallaşmıştı. bilgisayar eskidi diye düşündüm. başka bir neden dolayı temiz kurulum yaptım ve işletim sistemi el capitan. yağ gibi akıyor. o hantallık kalmadı. sadece bazı programların güncel halini yükleyemiyorum. ama en fazla sierra'ya falan yükseltirim. 2-3 yıl daha gider gibi. bir sorunu yok. neden böyle? siz apple ürünlerinde aldığı son güncellemeye kadar yükseltiyor musunuz işletim sistemini?

neden böyle? çünkü son çıkan işletim sistemini son çıkan donanıma göre optimize ediyorlar. öncekilerde çok iyi çalışmıyor. mesela monterey de intel işlemcili mac'lerde kötü çalışıyordu, sonra yine biraz toparladılar herhalde.

neyse, ben eğer yeni sürümde spesifik olarak kullanmak istediğim bir özellik yoksa güncelleme yapmıyorum. hala catalina kullanıyorum mesela, big sur ya da monterey'e geçmem için bi sebep yok çünkü.
  • plutongezegendegilmi  (11.01.22 09:07:50)
Baska turlu nasil alet satacak ki? Rakibi de ayni.

  • divit  (11.01.22 10:25:54)
Son kullanıcı için yükseltmeler ve güncelleştirmelerin çoğu gereksizdir.
Özellikle işletim sistemini sürekli güncelleştirme işini sevenler sistemini güncel tuttuğunu sananlar az bir zaman sonra işletim sisteminin yeni versiyonuyla tanışıyorlar.

Kendim olabildiğince antivirüs yazılımının daha güncel olmasına dikkat ederim. Yazılımının değil virüs tanımlamalarının daha güncel olması önemlidir.
  • Erva  (11.01.22 10:32:24)
Tüm güncellemeleri yaparım. Bu iş 'güvenlik açıklarını kapatmak' gibi basit bir şeyden ibaret değil. Benim şahsi bilgisayarıma durduk yere biri saldırmıyor zaten. Güncelliyorum çünkü özellikle mac'te her yeni sürüm ufak tefek de olsa yeni bir şeyler ekliyor. Üçüncü parti uygulamaların da çalışabilmesi için yüklemek gerekiyor. Güncellemek gereksizdir demek mantıksız.

Çok basit bir örnek vereyim. Win + V ile windows'a panodan yapıştırma özelliği geldi 2 sene önce güncelleme ile. Epey güzel bir özellik. Bunun gibi ufak tekek onlarca güzel şeyler ekleniyor. Niye mahrum kalayım?

Bilgisayar yavaşlıyor bu doğru. Sebebi de şu; Apple ya da Microsoft güncel donanımda çalışabilecek en iyi işletim sistemini yaparken "aman 10 yıl önce alınan bilgisayarlar da kasmasın" diye düşünmez. Böyle düşünülecek olsa hem donanımın potansiyeli kullanılmamış olur hem de görsellerden vs. kısmak zorunda kalınır. Her makineye de ayrı bir sistem olamayacağına göre bir yerden sonra eski donanımların yeni sistemleri çalıştırmaması ya da çalışırken kasması vs. gayet normal.

Aslında asıl problem macbook'ların bizim ülkede çok pahalı olması. ABD'de 1.000 dolar civarında bu bilgisayarlar ve tecrübesiz mühendis maaşı bile aylık 5 bin dolar civarında. Burada bu bilgisayarı 2-3 bin liraya alabilsek zaten kimse 10 yıllık macbook kullanmak istemez.
  • himmet dayi  (11.01.22 11:07:17)
buna planlı eskitme deniliyor. güncel sürümü en yeni cihaza göre yapıyorlar elbette ancak eski cihazlarda bilinçli şekilde performans kaybı yapmasına neden oluyorlar. amaç her yıl ürün satmak çünkü.

  • pardus  (11.01.22 16:38:08)
pardus +1
klişe ama planlı eskitme
bu aletlerin en eski işlemcisiyle yörüngeye uydu yollarsın.

büyükbaş ampulcüler de kartelleşip bunu yaptı zamanında.
apple da telefon bataryalarında yaptı. kendisi söyledi bunu.
bununla ekonomi de şahlandırdılar, tüketim arttırarak.
  • comp  (11.01.22 17:40:33 ~ 04.02.22 21:59:50)