Yemekten sonra karbonat içmek?

Bir yakınım nereden duymuşsa her akşam yemeğinden sonra bir bardak suya karbonat ekleyip içiyor.

Bu felaket değil midir? Mide ortamı aşırı derecede asidik olmak zorundadır. Bazik olduğu sürece gıdadaki makro besinler, vitamin ve mineraller sindirilemez, hatta sonradan reflüye sebep olabilir.

İşin uzmanı değilim ama yıllardır beslenmeyle ilgili tıbbi makaleler okuyorum, yabancı kaynaklar takip ediyorum. Bu kişiye durumu aynı bu şekilde anlattıktan sonra tamam dedi ve her gün yapmaya devam ediyor.

Ne yapabilirim? Bu kişi aileden biri, ne halin varsa gör diyemiyorum.

yillardir bir bardak degil butun tukettigim su karbonatli. alkali seviyeye getirmek icin yapiyorum, duz satilan sulari icemiyorum ya sparkling water ya karbonatli su. felaket falan oldugunu dusunmuyorum sonrasinda yazdiginiz bilgiler de bir sey ifade etmedi benim icin. aksina midemi daha rahat hissediyorum düz su sindirmek daha kotu hissettiriyor.

  • ala09  (10.01.22 19:46:20)
Söylediklerin pek gerçekçi değil, kan dahil vücut sıvılarının ph derecesini alkali seviyede tutmak için kullanılan klasik bir yöntem bu, sağlık için tehdit oluşturmaz aksine faydalıdır. Ayrıca bir ölçek karbonat mide asidine etki etmez.

  • Zaman Tamircisi  (10.01.22 19:50:56)
Daha ziyade sindirim süresini uzatıyor. Sonuçta o besinler sindirilmeden mideden çıkmıyor, ancak asidite düştüğü zaman sindirim süresi de uzuyor. İnsanlar bunu tokluk hissini uzatmak için de yapıyorlar.

Akşam yemeklerinden sonra bunu yaptığı için de muhtemelen uyurken sindirim süreci hala devam ediyor. Bu da nihayetinde ihtiyaç fazlası besin depolanmasına yol açar, bunun da kendi çapında yarattığı bir sorunlar zinciri var.

Ne yapılabilir, genellikle hiçbir şey. İnsanlar güvendikleri kaynaklardan gelen sağlık tavsiyelerini uygulamak konusunda çok ısrarcı oluyor kaynağın kim olduğunun önemi yok.
  • akhenaten  (10.01.22 20:00:45 ~ 20:02:36)
Gida zehirlenmesi gecirince birakir, mide asidi bakterileri oldurmek icin var.
Cig et yesen bile bu sayede dayaniyorsun.

House md bolumu vardi onu gonder izlesin. Peynir yiyip anti asit kullanan birisi brusella kapiyordu. Meshur peynir hastaligi, tedavisi de cok zor.
  • divit  (10.01.22 20:25:51 ~ 23:34:06)
Çok uzun yıllardır mide problemi olan biri olarak söylüyorum. Hem besin emilimini engeller hem kemik yapısını bozar hem de böbrekte taş oluşmasına neden olur. Proton pompalar bile vitamin emilimini azaltıp kemik eklem yerlerinde bozulmalar meydana getiriyor.

  • dakota  (11.01.22 00:20:09)