Online derste Atatürk ile ilgili ne izleteyim?

Sınıflarımdan biri covid nedeniyle kapandı. Önümüzdeki hafta zoom'dan ders yapacağız. Sayısal ders öğretmeniyim. Açıkçası çocukların bir şey öğrenecek/dinleyecek hali yok. Ders yapmayı düşünmüyorum.

Atatürk ile ilgili Youtube'dan bir şeyler izleyelim diye geldi aklıma. Sıkılmayacakları, çok da uzun olmayan ne izletsem?

Her türlü öneriye açığım, farklı şeyler de olabilir Atatürk konusu şart değil.

(Kademe: Lise)

Belki Evrim Ağacı'nın videolarından öğrencilerinizin ilgisini çekebilecek bir video bulabilirsiniz. Sonra da üstüne sohbet edersiniz.

  • fotrsapka  (08.01.22 14:53:04)
Sayısal bir dersimde Atatürk ile ilgili bir video izlemek istemezdim açıkçası. Dersin konusuyla ilgili popüler bilim videoları mutlaka vardır.

  • but that was just a dream  (08.01.22 15:47:57)
Alanınız neyse, hangi konu önemliyse anlatacağınız en iyi şekilde o konuyu anlatın. 30 öğrenciden 5 tanesi bir şey öğrense onlar için faydası olur. "Açıkçası çocukların bir şey öğrenecek/dinleyecek hali yok." Yaşın yanında kuruyu da yakan bir düşünce.

@cosmicstring +1, ben olsam şikayet etmezdim ama memnun olmazdım veli olarak.
  • archmage mahmut  (08.01.22 17:30:16)
Yukarıdakiler +1

Bir de açık açık yazayım; amacınız süre doldurmak değil de gerçekten ufuk açmak ise video tek başına işe yaramaz hocam. Videonun belirli kısımlarında es verip konu hakkında konuşmanız gerek. Sonrasında yine video hakkında çocuklarla konuşmalısınız. Ve tabii ki sayısal bir video olması, konulara ucundan da olsa dokunuyor olması iyi olur. O nedenle Atatürk ile ilgili tarihi bir video izletmenizi önermem.
  • ruhen hastayim ben  (08.01.22 19:30:00)
Öncelikle bütün öneriler için çok çok teşekkür ederim.

Yazıda sanırım yanlış anlaşılacak şekilde yazmışım ama "çocukların bir şey öğrenecek hali yok" dememin sebebi hepsi hasta. Bu haftaki online bütün derslerine yok yazılmamak için girecekler. Tek bilinmeyenli birinci derece denklem bile sorsam yapacak durumda değiller şu an ne yazık ki :)

Amacım süre doldurmak asla değil. Genç arkadaşlarımla birlikte canavar gibi ders işleriz normalde :) hazır ellerinde ekran varken (okulda böyle bir imkanımız yok) sadece bu hafta onlara bir kıyak geçmek istiyorum o kadar, ilgi alanlarında olan bir şeyler izleyelim ve üzerine konuşalım istedim.

İstistasız hepsi Atatürk ile ilgili kitaplar okuyorlar, o nedenle Atatürk konusunu seçmiştim ama önerilerden Evrim Ağacı fikri daha iyi gibi geldi. Konularımıza uygun bir video izleyip üzerine fikir alışverişi yapabiliriz belki.

Vazifesiz veli ihtimali de var, evet :(

Tekrar teşekkürler.
  • invictae  (08.01.22 19:57:25)
Ataturkun yurtdisina gonderdigi muhendis bilimadami vs. olan insanlarda olabilir.

  • Coma  (09.01.22 01:07:27)