Barkodlar

Bu kodların neyle ilgili olduğu, hangi ülkeyi temsil ettiğini nasıl öğreniriz?
869'la başlayan kodu olan ürünün Türkiye'de üretildiğini mi, Türk sermayeli olduğunu mu anlarız? Diğer ülkelerin kodları nedir?

Detaylı bilgi edinebileceğim bir makale, link var mı?

Does the barcode number indicate the country of origin of a product?

No it doesn't. The 3-digit prefix code indicates which GS1 numbering organization has allocated the block of numbers to the company. Once the company has been assigned the block of numbers, they self assign each individual number in the block to a given product. For example, a company may have it's headquarters in South Africa. The GS1 organization in South Africa has the code "600", but all the products of the company may be manufactured in England. The English-made products would still have the "600" prefix code. The prefix code is a way to have 70-plus GS1 member organizations issuing numbers without having to worry about duplicate numbers. The 3-digit prefix indicates the country of the GS1 organization that issued the block of numbers, not the country of origin of the product. GS1 (the international organization that administers UPC and EAN) has a clear statement that the prefix DOES NOT indicate the country of origin of the product. A list of country codes can be found on the UPC & EAN Page.

www.adams1.com

www.snopes.com

www.adams1.com
  • compadrito  (08.06.10 18:13:09)
android li cihazlarda bi uygulama var, barkod okuyabiliyor.

  • bryan fury  (08.06.10 22:17:50)