rutubet gitmiş midir?

merhaba, pencerenin dışarı bakan kısmının en alt tarafındaki silikonlar aşınmış ve yok olmuş. dolayısıyla oradan duvar su almış ve iç tarafta kendini gösterdi. ilk olarak dışarı tarafa silikon ve üstüne alçı yaptık.artık oradan pek bir şey sızamaz gibi. yaklaşık 2 hafta daha bekledik ki içerdeki duvarda yer alan ıslaklıklar kurusun ve iyice bütün rutubet ortaya çıksın diye. zaten o ıslaklık bir süre sonra renk de değiştirdi.

2 hafta sonra da pencerenin iç kısmında aşağıda duvarla temas ettiği yerlere ne olur ne olmaz diye sıcak silikon yaptık. ardından da rutubetli yerleri zımpara yapıp iyice düzleştirdik ve sonra yağlı boya yaptık. koku kesildi ama şu an boya kokusu var. emin değilim tabii boya rutubetin kokusunu mu bastırdı diye.

bu arada rutubet yalnızca pencerenin en aşağı kısmından kendini göstermiş. öyle bütün duvara yayılmadı yani. yine de bilen bilir çok keskin bir kokusu var bu meretin.

rutubet çıktığından beri o odada kimse kalmıyor. şu an boya kokusu var (2 gündür) her gün oda havalandırılıyor da. sizce yapacak başka bir şey var mı? odada kalmak için boyanın da kokusunun gitmesini mi bekleyelim?

benden daha iyi bilen biri muhakkak vardır ama neden silikon ve yağlı boya?
rutubetli alanlar için olan özel boyalar ve macunlar var.
bence yanlış bir uygulama yapmışsınız ama en azından bir süre işinizi görür herhalde.

iki günde yağlı boya kokusunun çıkmaması çok normal.
ama durulmayacak gibi bir koku yoksa, ki sanmıyorum, odada kalınabilir tabii ki.
rahatsız oluyorsanız 1-2 gün daha bekleyin.
  • blatta hiberna  (05.01.22 21:12:32 ~ 21:12:47)
Silikon olark siyah renkli silikon var normal silikondan daha pahalı, dış ortam kullanımı için daha iyi ve sağlam bir daha ihtiyacınız olursa bundan kullanın.

Nemli yüzey için ayrı bir boya var geçen sene çatıdan su çekince. O boyadan yaptım su bazlı.
  • 1917  (05.01.22 21:29:10)