50 yaş üstü mavi yakalı almanya'ya göç edebilir mi?

yeni alman hükümeti bu işleri biraz daha kolaylaştıracak diye haberler çıkıyor. mesela şöyle: tr.euronews.com

51 yaşında meslek lisesi mezunu bir mavi yakalının almanya^da yeni bir hayat kurma ihtimali nedir sizce. çevrenizde bunu bşaramış olan var mı?

imkansız değil ama nasıl ve neden tercih edilecek?
almanyanın göçmen almakta tek ve en önemli motivasyonu oradaki emeklilerin maaşlarını göçmenlerin vergilerinden çıkartarak ödetmek.

meslek bilgisi ve deneyimini bolca "belgeli" şekilde çıkartıp, akredite etmeli.
bir de mesela akıcı (B2 gibi) almancası falan varsa imkansız değil işte.. ama iyi ustayım, yetenekliyim ama okulum yok, dilim yok çalışacağım süre kısıtlı ee? bu açılardan zorlaşıyor.
bir de mavi yaka ama nasıl? su altı kaynak ustası da mavi yaka, düz güvenlik görevlisi de mavi yaka.

mesleğiyle gitmeyecekse yani hemen iş bulmak şart değilse işler tabiki daha kolay.
evlenebilir,
iş kurabilir (ankara antlaşması veya freelancer vizesi) bunlar için biraz avukatlara biraz da işe para lazım tabiki.
dil okuluna gidip kalabilir vs.
  • rewlack  (03.01.22 21:30:24 ~ 21:32:26)
Eğer serbest iş kurabileceği bir mesleği varsa (oto tamir, motor ustası, aşçılık vb), bu konuda ustalığını gösteren bir belgesi varsa iş kurabilir. Böylece birçok bariyeri aşmış olur. Ama bunda en önemli kriter maddiyat çünkü iş kurmak dükkan açmak vb ciddi maliyetler.

Bir de dil çok önemli.
  • anten  (04.01.22 11:11:27)
İstenince yapılmayacak şey yok bence. Yaşın ise hiçbir önemi yok.
Şu haber işinize yarar belki;

haberglobal.com.tr
  • olimpia  (04.01.22 11:31:44)