yıllık izinde hizmet birleştirme

diyelim ki ben ocak ayında işe başladım
4 sene 7 ay da iş tecrübem var kamuda
yeni başladığım iş yeri benim yıllık izin yıl dönümünü ocak yerine mayıs'a alıyor (yılı tamamlıyor kafasınca 5 ay ekleyip)

bu mantıksız diyorum, en basitinden emekli olurken ya da işten ayrılırsan 5 ay fazla bekliycem duruma göre

saçma değil mi

madem hizmet tamamlıyorsun o zaman ilk sene yıllık izin vermesi gerekir?
1 sene dolmadan da yıllık izin kullanılmıyor

yıllık izin hak edişin işe giriş tarihinden itibaren sayılmaya başlar, normalde ocakta mı veriyorlardı yeni izni?
çünkü 4 sene 7 aylık çalışansan senin yeni hak edişin zaten mayısta, yani işe girdiğin ayda.

  • Bruce  (03.01.22 18:32:49 ~ 18:33:04)
Memur ile işçiyi karıştırmışsın. Ocakta izin yükleme Memurda olur. İş kanunda işler çok daha farklıdır.

İşçiler için yıllık izin çalıştıkları her yıl için o yılın sonunda hak edilir. (Ancak işten çıkışlarda kısmi çalışma süreleri de göz önüne alınır.) Yani takvim yılı değil, sözleşmenin imzalandığı tarih önemlidir.

Ayrıca, işveren aynı olmadığı üzere normalde yıllık izin süresi için hizmet birleştirme de olmaz. Yani yapılmayabilir, tamamiyle işverenin iyi niyetine bağlıdır. İş kanuna göre yıllık izin süre hesabında, o şirkette (veya ona bağlı diğer şirketler - aynı işveren) çalıştığı süre esas alınır. Yani eskiden memur da olsanız, yıllık izin sürenizin alt sınırı yeni iş yerinizdeki kıdem sürenize ve ayrıca yaşınıza göre belirlenecektir. Eğer iş değiştirirseniz yine aynı şekilde baştan başlayacak ve o iş yerinizdeki işe başlama süreniz bütün hesaplar için yeni başlangıç noktanız olacaktır.

Kanundaki süreler:
1-5 yıl arası çalışanlar 14 gün
5 yıldan fazla 15 yıldan az çalışanlar 20 gün
15 yıl ve üzeri çalışanlar 26 gün

Ancak, bunlar alt sınırdır. Pek çok şirket çalışan ile anlaşmasına ve çalışanın genel kıdemine göre bu süreleri bu alt sınırların üzerinde belirleyebilmektedir.
  • yeninesiltupcu  (03.01.22 21:19:06)
iş kanununa göre kit'te çalıştıysan
bu süreler izin hakkı için ekleniyor
özel sektörde işçi olarak başlayınca bunlar dikkate alınıyor

mesela ben direk 20 gün hak sahibi oldum önceden 5 seneye yakın olduğu için ama

işe şubat ayında başlamama rağmen, yıllık iznimi mayıs ayında yeniliyorlar
çünkü devlette çalışma sürem tam 5 sene değil
sonraki seneler için bunun bi anlamı kalmıyor zaten doldurmuş oluyorum o süreyi

1.yıl şubatta 14 gün, mayıs'da 20 gün hak sahibiyim
sonrakilerde gerek kalmıyor yani
  • bir soru sorcam  (03.01.22 22:10:19 ~ 22:19:58)