gravy sosu sütle yapsam çok mu kötü olur?

un kullanmak istemiyorum. tadının süper olmasına gerek yok, patates püresi ve tavuğun yanına yapıyorum, yani yenebilir bir şey olsa da olur kimsenin karşısına "bakın beyler bu gravy'dir" diye koymayacağım. tereyağı, soğan ve sütle tavada pişirince kıvam olarak belki fena olmaz diye düşündüm. güzel olur mu ki, deneyen var mı?

tadı fena olmaz fakat çok sulu çorba gibi bir sos olur, o yüzden çok az miktarda yapıp belki ince bir sos olarak kullanılır

  • freebird5406_2  (03.01.22 13:43:22)
çektiremezsin bence. nişasta ile koyulaştırabilirsin diye düşünüyorum.

  • glamdr1ng  (03.01.22 13:43:27)
Koyulaştıracak birşey lazım. Şurada birkaç değişik yöntem var : youtu.be

  • inheritance  (03.01.22 13:44:28)
neden güzel olan her şeyin içine karbonhidrat koymak zorundayız, ben cimer'e şikayette bulunmayı düşünüyorum artık yeter

  • der meister  (03.01.22 14:04:34)
@der meister

Karbonhidrat yerine yağ koyarım dersen süt yerine bir küçük kutu krema kullanabilirsin daha yoğun bir sos elde edersin
encrypted-tbn0.gstatic.com
  • freebird5406_2  (03.01.22 14:08:02 ~ 14:09:29)
süt ve patates püresi de safi karbonhidrat ona bakarsan :D

  • glamdr1ng  (03.01.22 14:15:35)
patates yedikten sonra sosu koyulaştırmak için bir kaşık un kullanmakta sakınca yok ki.
jelatin kullanabilirsin.
ya da en azından krema sütten daha iyi olur.
  • blatta hiberna  (03.01.22 14:25:32)
@glamdr1ng, orası öyle tabii de biri sebze diğeri hayvansal ürün en azından, hem çok sık tükettiğim şeyler değil. gravy sosu etli yemekler için hep kullanabilirim diye düşünüyordum, hep kullandığım bir şeye un eklemek istemiyorum. bu sefer almayı unuttum ama bundan sonra azıcık krema ekleyerek yaparım sanırım. çünkü karbonhidrat miktarını düşük tutmaya çalışıyorum, yağdan yana çekincem yok.

ama madem patates yedikten sonra bir kaşık undan bir şey olmaz diyorsunuz koyayım gitsin ya sürekli yapmayız biz de sosu n'apalım, her allahın günü dürüm pizza yerken ölmedik de şimdi bir kaşık undan mı devrileceğiz peh
  • der meister  (03.01.22 14:41:37 ~ 14:45:20)
sıkı keto falan yaparken bile tencereye koyulan 1-2 kaşık un (ama daha fazla değil) her gün yemedikten sonra pek etkilemez, merak etme.

  • blatta hiberna  (03.01.22 14:53:54)