Bir İşe Başlarken Müşteri Bulmak

Merhaba,

Çok uzun zamandır sektörün büyük firmalarında çalışıyorum. Uzun zamandır, bu bildiğim, mesleğim olan işi kendim yapmayı değerlendiriyorum. Bir kaç ay önce alakalı olabilecek yerlere e-posta ile ulaşmaya çalıştım ama kimse dönüş yapmadı.

Eğer bir şekilde müşteri edinebilirsem, gerçekten piyasadaki ürünlerden çok daha kalitelisini vereceğimi düşünüyorum.

Müşteri edinme, portföy oluşturma işi nasıl oluyor? Benim yaptığım gibi "bunları yapıyorum, sizin de ilginizi çekebilir" diyip cevap beklenmiyor mu? Yoksa başka bir yolu mu var?

Sizin e-posta atmakla yaptığınız cold calling oluyor. Bundan çok verim alabileceğinizi düşünmüyorum. Adamların zaten düzenini oturttukları bir tedarikçileri varken neden gelen kutusuna tanımadığı birinden gelen maili kaale alsınlar ki? Bu yöntemle gönderdiğiniz 100 mailin ancak 10 tanesine geri dönüş alabilirsiniz.

Onun yerine LinkedIn hesabınız varsa şirketlerin ilgili departmanlarındaki kişilere yazın. O şekilde daha çok dönüş alabileceğinizi düşünüyorum. Bir de müşteri ziyaretine gidip potansiyel müşterilerle yüz yüze görüşmek daha etkili olacaktır. Çünkü fiziksel temas oldukça önemli bir etken.
  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (28.12.21 19:51:52)
sorunuza cevap olur mu bilmiyorum ama 2010 civarlarında inşaat malzemesi aldığımız büyük markaların birkaçının satış temsilcileri kendi firma ve markalarını oluşturarak piyasaya girdiler ve başarılı oldular. tabii oradaki en büyük etken inşaat patlaması olduğundan o markaların ürün yetiştiremiyor olmalarıydı. büyük ihtimalle eski çalıştıkları yerden de destek aldılar çünkü onlar da piyasa 2-3 marka olmanın sıkıntısını çekiyorlardı, yetişemiyorlardı.

fakat sizin sektör farklı olabilir, bir de içinde bulunduğumuz ekonomik durum o yıllara göre çok farklı. daha önemlisi yukarı da yazdığım gibi bu adımı satışçılar yaptılar hep, çünkü alacak müşteriyi onlar biliyorlardı. hiç birinde "ben x firmasından mühendisim, ama şimdi kendi firmamı kurdum" diye iletişim almadık. hep tanıdıklar geldi. sizin de öncelikle o işin satış/pazarlama kanalını kim yapıyorsa, öyle birini yanınıza almanız doğru olabilir. ortak edin demiyorum ama ikna edip maaşını/primi ödeyip çalıştıracaksınız.
  • malheiros  (28.12.21 20:10:07 ~ 20:11:04)