Arttırılmadan Ödenmiş Kira - Ev Sahibinin Farkı Sonradan Talep Etmesi

Selamlar,

Birkaç yıldır kiramı arttırmadan ödüyorum. Ev sahibi bu süre içinde hiçbir talep ya da uyarıda bulunmadı, ben de durumdan rahatsız olmadığını düşündüm.

Kısa süre önce evime icra belgesi geldi. Tüm farkları faiziyle talep ediyor.

Bunu yapmaya hukuki olarak hakkı olup olmadığını merak ediyorum.

Not: Kira sözleşmesinde "TÜFE oranında arttırılır" ifadesi var.

Bilgi alabileceğim bir site, forum vb. de çok makbule geçer. Benim yararlandığım sadece hukuki.net var.

Güncelleme: Bu farkı ödememem gerekecek gibi görünüyor. En az kayıpla kapamak için bir öneriniz olur mu?

Teşekkürler.

sanırım burada önemli olan kira sözleşmenizde zam oranına dair ne yazdığı. Örneğin her yıl üfe tüfe oranında arttırılır gibi bir ibare varsa hakkı var diye düşünüyorum.

  • huzurlarinizda huzursuzluk  (28.12.21 15:33:16)
hukukçu değilim ama sözleşmede ikinizde imzasi var ve siz ve siz tufe oranında artırmaya onay vermiş ve arttırmamissiniz

  • all girls dream  (28.12.21 15:38:01)
Bu farkı ödememem gerekecek gibi görünüyor. En az kayıpla kapamak için bir öneriniz olur mu?

  • pantepember  (28.12.21 15:52:50 ~ 15:53:02)
Yargıtayın kararları vardı çok önceden aynı durumu okumuştum. Hatta belki burada bile olabilir.
Yani ev sahibinin her sene hadi zam yapalım demesi gerekmiyordu. Sözleşmede yazanı yapmakla yükümlü idiniz. Farkı istemesi yasaldı. Yani sizden alır o parayı.

En az kaybın yolu ev sahibiyle anlaşmanız, yarısını vereyim ya da şu kadar vereyim vs gibi. Yasal bir yolunuz yok başka.
  • artci sarsinti  (28.12.21 16:12:30)
Ödememe ihtimaliniz yok dosya parasıyla birliktke baya yük olur size o.

  • aeroknight  (28.12.21 16:15:33)
@artci sarsinti Aradan avukat, icra, mahkeme vb masraflarını çıkarmak için mi, yoksa kira farkını azaltmak için mi ev sahibiyle konuşayım?

Yani, avukat, icra, mahkeme vb. masraflardan kaçınmanın bir yolu var mı?
  • pantepember  (28.12.21 16:17:27)
Belki kendisine ulaşıp, pandemi kriz vs. yardımcı olduğunuzu düşünmüştüm özür dilerim diyip alttan alabilir ve pazarlık edebilirsiniz. Mesela faizden vazgeçmesini rica edebilirsiniz.

Neticede karşı tarafın elinde kapı gibi sözleşme olduğunu unutmayın. Geçmiş olsun.
  • kaptankedi  (28.12.21 16:17:37)
pazarlık yapılabilir ev sahibiyle

  • all girls dream  (28.12.21 16:21:10)
Sözleşmede yazan ifade zaten yasal oranı belirtiyor.

Sözleşme bitiminde taraflar aksini iddia etmediği sürece sözleşme yasal zamla birlikte yenilenir.

Siz sözleşme bitiminden 1 ay önce, ev sahibi 3 ay önce yazılı olarak sözleşmenin yenilenmeyeceğini bildirmediğiniz için sözleşmeniz yasal zamla birlikte (son 12 ayın TÜFE ortalaması) yenilenmiş.

Yasal olarak ev sahibinin bu farkı isteme hakkı var. Dava nasıl sonuçlanır bunu bilemem (hukukçu değilim), ama burada ev sahibi haklı görünüyor. Tek sıkıntı iletişim problemi gibi görünüyor. Ev sahibinizle iletişim kurup orta yol bulmaya çalışın.
  • Abdurrahman  (28.12.21 16:25:34)
Hesap yaptım, talep edilen fark normal görünüyor. Yani bununla ilgili bir sorunum yok. Öderim. Yasal faiz de %9. Hiçbir şey değil.

Avukatlık ücreti (ve varsa diğer masraflar) ne kadar tutacak diye merak ediyorum. Mümkünse bunlardan olabildiğince kurtulmak isterim.
  • pantepember  (28.12.21 16:52:49 ~ 16:53:14)
pazarlik dene de, arada avukat varsa, alabilecegini alacaktir.

  • camussar  (28.12.21 17:19:24)
uyap vatandaştan dosyaya giderek dosya hesabı bölümünde tüm masraflarla birlikte toplam borç miktarını görebilirsiniz.

  • karsiyakaliyiz  (28.12.21 18:30:04)
Sadece sunu yazmaya geldim; bu saçma sapan bir olay değil mi ya? Mantıklı olan sana "hesapladim ve ödemen gereken x lira" demesi ne kadar güzel olurdu?

Abi gavur falan der bizim insanlar da ev sahibim zam zamanı hesaplayip "bu aydan itibaren yasal zamma göre şu kadar oldu" diyor. Resmen su an kusuratli para atiyorum çünkü yasal zam ile 830.30 euro mu ne oldu.
Üstüne aidat bedellerini hesaplayip sizden fazla aidat alındı hesabiniza 35 euro yolladim diyor.
Vallaha ne bicim ev sahibiymis bir mesaj bile yollamadan icraya gitmiş.

Çok kolay gelsin size. Isiniz var böyle insanla.
  • logisticsmanager  (29.12.21 02:47:04)
Faiziyle talep etmek için yapmıştır. Uzlaşacak kişi zaten böyle bir şey yapmaz. Teklif edin yine de.

  • garylineker  (29.12.21 02:50:32)
Anlaşmaya vardık. Dava masrafları kadar bir tutar indirim yapıldı. Aramız da düzelmiş oldu. İki tarafın da memnun kaldığı bir anlaşmaya varılması hoş oldu.

  • pantepember  (29.01.22 22:05:12)