Vefat Akabinde Yapılan Resmi İşlemler

Bir kişinin ölümü sonrası yapılan resmi işler nelerdir?

Örneğin; otopsi raporu, miras paylaşımı, mezarlıktan defin için toprak alma, nüfustan kaydının düşmesi gibi işlemler vb…

Tam olarak sırasıyla nasıl yapılır?

hastanede vefat ettiyse zaten hastane size işlem yapabilmeniz için ölüm raporu verecek.
evde vefat ettiyse eve gelen doktor ölümü onayladıktan sonra ölüm raporu verir.
bazı işlemleri veraset ilamı çıkartmaya gerek kalmadan onunla halledebiliyorsunuz.
muhakkak birkaç fotokopisini çektirin ve saklayın.

gömüleceği yer hazır değilse bağlı olduğunuz belediyeyi ya da mezarlık işleri müdürlüğünü arayın yardımcı oluyorlar.
hazır bir mezar varsa ya da daha önce birini gömdüğünüz mezara tekrar gömmek istiyorsanız direkt mezarlığı arayabilirsiniz.
aynı mezara iki kişiyi gömebilmek için aradan beş yıl geçmesi gerekiyor bildiğim kadarıyla.
eğer böyle bir yer yoksa mezarlık satın alıyorsunuz.

cenazeden sonra bir notere gidip veraset ilamı almanız gerekiyor.
bunun aslını vermeniz gereken yerler olacak, 2-3 tane alsanız iyi olur.
fotokopisini de çektirin, aslı lazım olmayan yerlerde onunla işlem yaparsınız.

bununla hem kişinin aboneliklerini, üyeliklerini, faturalarını vb. sonlandırabiliyorsunuz, hem de avukat işlemleri için bu gerekli.
bu işlemle birlikte nüfusta ayrıca işlem yapmanıza gerek kalmıyor, zaten kaydı ölü olarak değişiyor.

miras meseleleri için zaten avukat sizi yönlendirir.

başınız sağ olsun.
  • blatta hiberna  (28.12.21 09:35:50 ~ 09:39:59)
veraset beyanını vefattan sonra dört ay içinde yapmayı unutmayın demeye geldim.

başınız sağ olsun.
  • adse  (28.12.21 09:48:28)
Defin kısımlarında çok bir şey bilmiyorum ama miras intikal vergi kısımlarını anlatmaya çalışayım.

Mirasçılardan biri noterlikten mirasçılık belgesi alacak, bunu kaç tane ihtiyacınız olabileceğini düşünerek alın, genel olarak intikal sırasında tapu müdürlüklerine veriliyor başka yere verilmiyor gibi, bu durumda kalan miras kaç ilçeye dağılıyor ise o kadar belge + 2 tane alın derim.

Şimdi öncelikle vergi dairesine veraset ve intikal vergisi beyannamesi vermeniz gerekiyor, yapılması gerekenler;
Tapu müdürlüğünden vefat edene ait tüm taşınmazların listesini almanız gerek, bunun için webtapu üzerinden bir mirasçı, başvuru alanında diğer başvurular -> rapor talebi gibi bir menüden talep oluşturabilir, açıklamaya XXX kimlik nolu murisin vefatı sebebiyle türkiye genelindeki taşınmazlarının listesine ihtiyacım vardır, vergi dairesi beyannamesinde kullanılmak üzere yazabilirsiniz. Size randevu mesajı gelecek mesaj geldikten sonraki 3 gün içinde gider halledersiniz, eğer taşınmaz azsa tapu kayıtları da verilebilir ücretlidir.
Elinizde vefat edenin taşınmazlarının listesi var, şimdi ilgili belediyelerin emlak servislerine gideceksin ve bu taşınmazların rayiç bedellerinin olduğu belgeye ihtiyacın olduğunu söyleyeceksin. Eğer vefat eden beyan vermedi ise daha önce, önce ona dair beyanlar oluşturulacak sonra vergi borcu çıkacak ve size rayiç bedelleri gösterir belge verecekler, bunu taşınmazların olduğu tüm belediyelerde yapacaksın.

Şimdi bankalara gidilecek, kredilere bağlı hayat sigortaları varsa bunun işlemleri yapılması gerek önce, hayat sigortaları borcu kapayacak, artan para olursa hesaba yatacak. Sonra vergi dairesine beyanda kullanmak üzere bankadaki varlığını gösterir mektuplar toplayacaksınız bankalardan, döviz varlık varsa vefat tarihindeki kur kullanılacak mektupta yazarsa iyi olur.
Normal hayat sigortası varsa firma ile iletişime geçince size onlar da bir belge vereceklerdir beyanname için.

Vefat edenin üstüne araç varsa, sigortacınızdan araç veya araçların kasko değerini öğrenin.
Bunlar dışında kayıtlara geçen başka vergiye tabi şeyler olabilir ama bilgim yok onları kendiniz öğreneceksiniz.

Gib internet üzerinden veraset ve intikal vergisi beyannamesi verecek bir mirasçı, burada taşınmazlar girilip rayiç bedelleri yazılacak, bankadaki varlıkları yazılacak TL olarak, araçların plaka - değerleri yazılacak, sonra tüm belgelerin fotoğrafları yüklenecek. Bu beyannameyi elle doldurup direkt vergi dairesine de götürebilirsiniz ilgili.
İnternetten beyanname gönderildikten sonra diğer mirasçılar da onaylayacak, vergi dairesi borç çıkardıktan sonra vergi ilişiği yoktur yazıları alınacak tapu müdürlüklerine, bankalara ve ilgili yerlerde kullanmak için.
Bu mektuplarla bankalardan kesintisiz olarak paralarını alabilirsiniz,
İntikal başvurularını yapabilirsiniz tapuya
Araç intikali için de noterliğe gideceksiniz.
  • atom karincanin torunu  (28.12.21 10:41:07)