Bu duyuruda yılbaşı mezelerimizi paylaşıyoruz

Efendim yılbaşı menüleri artık yavaş yavaş tamamlanmaya başlarken bu yıl için farklı bir iki şey daha yapayım istedim, duyuruya geldim. Yılbaşı masalarinizda olmazsa olmazlariniz ya da 'şunu yaptım çok güzel oldu, yılbaşında da yapacağım.' dediğiniz mezeleriniz varsa benimle de paylaşır mısınız?

Ben bu yıl için fırında limonlu tavuk, mercimekli/sebzeli çorba, patates püresi, yeşil salatayı yemek kısmı için netleştirdim. Meze olarak annemin hazırlayıp buzluğa bıraktığı içli kofteleri, kuru dolmaları birer tabak olacak. Havuç tarator, haydari ve Amerikan salatayi da süsleyip masaya eklerim dedim. Tatlı olarak da tiramisu ya da kütük pasta düşünüyorum.

Herkese musmutlu, sağlıklı bir yıl dilerim şimdiden!

yemek kısmı çok sıradan olmuş yani hepimizin hergün yediği şeyler, yılbaşı için daha değişik bişeyler düşünmez misin?

  • killerbee  (26.12.21 15:20:03)
Gelen arkadaş grubu yemek konusunda oldukça seçici insanlar olduğu için herkesin tamam dediği bir bu menü var maalesef. Ben zaten normalde vejetaryenim. Tavuğu gelenler yiyecek artık.

  • fraise  (26.12.21 15:28:46)
Biber borani yapacağım bu yilbasi

  • all girls dream  (26.12.21 15:35:08)
son akşam yakındaki tekelci & mezeciye gidip karar vereceğim galiba. yemekte de kuzu kapama, yanına kestaneli pilav, yeşil salata.

  • zgrydn  (26.12.21 15:54:17)
annemin meşhur bir patates salatası vardır, yılbaşlarında muhakkak yapılır.
tarifini alta yazarım ama onu sevdiğimiz için gündelik hayatta da çok yaparız.

bunun dışında mesela çerkes tavuğu, italyan salatası, arnavut ciğeri, karides kokteyl, 1-2 zeytinyağlı dışında, et ne olursa olsun muhakkak yanında iç pilav ya da kestaneli pilav falan gibi şeyler yapılırdı bizde.
benim sonradan keşfettiğim kalamarlı mücver de iyi olabilir mesela çeşit olarak.

karışmak gibi olmasın, misafirleriniz seçiciymiş ama mesela çorbayı krutonlu soğan çorbasına dönüştürüp, bir iç pilav pişirseniz, patates püresini de dereotlu falan yapıp, yeşil salataya nar ekleseniz sanki daha bir yılbaşı havası olabilir.

patates salatası tarifi:
patatesleri -tercihen kabuklarıyla- haşlıyorsunuz.
aşırı haşlanıp parçalanacak kıvama gelmesinler ama.
haşlandıktan sonra zevke göre tuz karabiber ekliyorsunuz.
zeytinyağı, sarımsak falan asla eklemiyoruz.

patatesler soğuduktan sonra büyük küpler halinde, çok ezmeden parçalıyoruz.
yoğurtla mayonezi karıştırıp (yoğurt değil, mayonez tadı baskın olacak şekilde), dere otu ve taze soğanla birlikte harmanlıyoruz.

patateslerin yoğurtlu mayonez karışımında yüzmemesi ama üstlerinin kaplanması lazım, oran olarak öyle hesaplayın.
dereotu ve taze soğan bol olursa daha iyi oluyor ama tabii zevke bağlı.
ben göz kararı yaptığım için ölçü veremedim.
özellikle kırmızı et yanına çok yakışıyor.

size de mutlu yıllar!
  • blatta hiberna  (26.12.21 15:57:05 ~ 16:01:45)
Blatta tavuk kısmı sanırım karışmış; iç pilavlı bütün limonlu tavuk olacak aslında o. Çorbayi soğanlı eşim hayatta içmez mesela :) ama dereotlu patates püresi güzel fikirmis. Yeşil salataya nar ekleme fikri aklımdaydı.

Patates salatasini not ettim, teşekkür edeeim
  • fraise  (26.12.21 16:15:00)
evet, ben tavuğu pilavsız düşündüm :)

kremalı brokoli çorbası falan?
brokoli sevmeyenler bile severek içebiliyor.
ya da hani kremalı pancar veya mantar çorbası gibi şeyler de olabilir.

değiştirmek zorunda değilsiniz tabii, fikir olarak söylüyorum sadece.

bu arada tatlı olarak üstü nar soslu panna cotta falan da seçenek olabilir.
  • blatta hiberna  (26.12.21 16:23:15)
www.youtube.com

pasta görünümlü meze. güzel bir sürpriz olabilir.
  • faithless  (26.12.21 16:42:15)
Annem yıllardır sadece yılbaşında yapar, gelenekseldir bizde.

Meyve salatası:elma, ayva, portakal, mandalina, muz, kivi. Hepsini soy. Minik doğra, üstüne 1 greyfurt suyu dök, damak tadınıza göre pudra şekeri ekle ve karıştır. Buzdolabında beklet. Servis yaparken üzerine nar taneleri serpiştirin.

Gerçi et yemiyorsunuz ama yiyenlere fikir olsun.

1 Yufka ve 1 paket sosis ve 1 kutu kürdan alın. Sosisi (yapacağınız miktara göre 2 ya da 3 sosis) yaklaşık alyans kalınlığında dilimleyin. Yufkayı tezgaha açın ve ister temiz bir yüzük yardımıyla minik daireler yapın, isterseniz o büyüklükte küçük kareler kesin.
Bir kürdana 3-4 parça Yufka takın, sonra 1 dilim sosis sonra yine 3-4 Yufka sonra yine 1 dilim sosis ve yine Yufka...

Patates kızartır gibi derin yağın içine bu kürdanları atın 2 - 3 dakika kızartın (Yufkanın rengi dönene kadar) çok lezzetli yemesi kolay bir aperatiftir.

www.nefisyemektarifleri.com

Böyle yapanı da varmış:

www.google.com
  • balik kraker  (26.12.21 18:29:51)
Balık kraker, dediğiniz gibi bunu ben yemem ama bira yanına sunum olarak aşırı güzel göründü gözüme. Not aldım, mutlaka deneyeceğim :)

@faithless, amerikan salatasını (bu bizim sofranın en istek alan mezesi) bu şekilde servis etmeye karar verdim, teşekkür ederim :)
  • fraise  (26.12.21 18:35:12)
tuzda balık yapacağım ana yemek olarak. atom, humus, tarator, domates ezme yaparım yanına. yukarıdaki patates tarifi de güzel görünüyor, onu da ekleyebilirim. zamanım olursa jumbo karides alıp dinamit karides yapabilirim.

küçük bir pasta üfleriz sanırım 2022 dilekleri için, kendim yaparsam çilekli milföy yaparım. sonrasında sıcak şarap olabilir ya da köpüklü şarap yanına karamelli fındık/badem yaparım.

hepsi hem özenilmiş gibi hem çok basit, herkesin yapabileceği şeyler.

çakal lezzetler youtube kanalında güzel fikirler bulabilirsiniz bu arada, dinamit karides oradan. önceki senelerde yılbaşı parti serileri ve bira yancıları gibi videolar da çekmişti.

herkese mutlu seneler :)
  • marla is in my head  (26.12.21 21:43:57)
Annem cafe işletiyor ve yılbaşı için meze yapıyorlar. Onun listesini bırakayım ben de belki fikir olur (Göktürk/İstanbul'da almak isteyen olursa da yeşillendirebilir)

Acılı ezme
Haydari
Şakşuka
Köpoğlu
Patlıcan salatası
Çerkez tavuğu
Humus
Zeytinyağlı yaprak sarma
Zeytinyağlı lahana sarma
Çiğ köfte
Sigara böreği
Paçanga böreği
Muhammara
Girit ezme
Mücver
  • housedaki topal doktor  (26.12.21 22:54:50)