[]

Etin üzerindeki hafif siyahlık?

Paket kapalı et olduğu için sorun olmaz diye düşünüyorum ama emin olamadım bu tür karaltı normal www.hizliresim.com
 
daha da çok bekletmeye gelmez. hızlıca tüketin.


  • sordumsoruyu  (24.12.21 17:00:32) 
@sordumsoruyu

Deli dana gibi bir şeye neden olmaz değil mi? Bu devirde çöpe de atamıyoruz kolayca malum…
  • siyah giyen adam  (24.12.21 17:10:10) 
makbul bir şey olmasa da bozulduğu anlamına gelmez. afiyetle yenir. ama +1 hızlıca tüketin


  • newsman  (24.12.21 17:39:41) 
Konunun uzmanı olmadığım için şu an tüm detayları hatırlayamıyorum, ancak konunun özü şu ki etin rengi tazeliğinde belirleyici kriter değil. Renk değişimi olağan bir durum.

Şöyle ki kas liflerinde oksijeni tutucu olarak görev yapan proteinin adı myoglobin. Bu madde oksijenle bağlanınca bu parlak kırmızı rengi veriyor. Genelde etlerin yeterli hava almayan kısımları bu nedenle daha koyu tonlu oluyor.

Et renginde toplam myoglobin miktarı da önemliydi sanırım, dediğim gibi uzman değilim. Temel nokta şu ki, etinizin kokusu normalse sorun yoktur. Gayet doğal bir durum. Ancak ne yazık ki üreticiler insanların bu temkinli tutumundan dolayı zaman zaman pek de gerekli olmayan yöntemlerle etlerin daha parlak kırmızı renkte kalması için müdahaleler yapabiliyormuş. Özetle durum bu.

Myoglobin - et rengi ilişkisi üzerine arama yapabilirsiniz.
  • akhenaten  (24.12.21 17:45:00 ~ 17:47:15) 
deli dana mı?
deli dana gibi hastalıklar etin bozulmasıyla oluşan hastalıklar değil.
hasta olan hayvanın etinin yenmesiyle ilgili.
aldığınız etler zaten veteriner kontrolünden geçtiği gibi, şu anda deli dana hastalığıyla ilgili bir tehdit yok.
yani evde durup dururken bozulan etle deli dana olmanız imkânsız.
"zehirlenir miyim?" diye sorsanız daha mantıklı olurdu ama bu etteki renk değişiminden zehirlenmezsiniz de zaten.

buzdolabında etin rengi ısının etkisiyle değişir, normal.
afiyet olsun.
  • blatta hiberna  (24.12.21 17:48:45 ~ 17:51:21) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.