[]

Dolar-Euro vb. Sürekli değişmesi mekanizması nasıl çalışıyor?

Yani bu kur fiyatlarını kim Ya da ne belirliyor? Mesela bir bilgisayar ortamında istatistiksel verilere dayanarak mı otomatik çıktı oluyor döviz oranları bu borsa ortamında? Bunu belirleyen mekanizma kim ya da ne hep merak etmişimdir. Merkez bankası mı ve tamamen otomatik, bilgisayara bağlı mı inip çıkıyor altın olsun dolar olsun euro vb…
 
Pazarda birileri satiyor birileri aliyor. Fiyati belirleyen pazardaki aktorler. Bilgisayar bu alis satis islemini hallediyor sadece, fiyat belirlemiyor.


  • ghilleinthemist  (21.12.21 01:50:18) 
Borsadaki mantık gibi. Bir hissenin değeri, satışta olan en düşük hisse fiyatıdır. Liranın değeri de en düşük dolar satış fiyatıdır. Yani aracı kurumlar aracılığıyla 1 dolar satmak istiyorum ve bunun karşılığında 15 lira vereceğim. Başkası 15.1, 15.2 lira veriyor. Herkes emir giriyor, ben 1 dolar almak için tabiki en düşük lira fiyatı verenden dolar alırım. 15'ten verendeki dolar bitince 15.1'dekiler kalır ve doların değeri artmış olur.


  • Wakatakakage  (21.12.21 04:53:48) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.