Kripto paralar ve gercek hayat

Selamlar. Kripto paralar gercek hayatta nerede kullanılıyor? Soru bu kadar aslında. Yani bu kadar hareketli bir piyasada bir koinle alisveris mantiklik gelmiyor. Ben 1 bitcoinle araba aldim bi baktim 40binken 60bin oldu zarar ettim mesela. Ama stabilcoinler var. Onlara lafim yok. Ama sanki ona gerekte yok. Paypal payoneer eft havale westernunion wise vs vs. Ayrıca Bir ton koin var token var. Nerede kullaniliyor ne işe yariyorlar. Herkes yardiriyor gelecek gelecek diye de kardesim mesela simule et olayi. Tesekkurler guzel cevaplar bekliyorum.

Zamanında bu kadar yaygın değilken deepwebde garip gurup işlerde anonim para transferi için kullanıyorlardı, hala benzer kullanımları olduğunu düşünüyorum, gerek para döndürmek adına gerek illegal bişeyler satın almak için. Onun dışında kendi açımdan gerçek hayatta bir avantajı transfer komisyonlarının neredeyse olmaması ve yurtdışı para transferlerinde 40-50€ komisyon + kur kaybı yerine 2-3€ binance komisyonuyla halledilebiliyor olması.

Şimdi millet yapay dünyada yaşamaya hazırlanıyor ya orada geçerli olacak olan para birimleri olarak görüyorlar heralde. Ben hala anlayabilmiş değilim, geçen decentraland'a girdim 5 dakika durup çıktım.
  • mirafiori  (18.12.21 17:05:35)
kullanılmıyor. kullanılması gerekmiyor.

not: 5 yıldır kripto para yatırımcısı ve al-satçısıyım.
  • dafuq  (18.12.21 19:28:52)
kullanıldığı yerler mevcut en basitinden newegg. arada bir newegg de kripto ödemeye iyi indirimler olabiliyor. geçen kasım ayında bitpay üzerinden kripto ile ödeme yaparsan msi gaming laptoplarda tüm indirimlere ek %20 indirim daha vardı. hatta biraz uğraşırsanız türkiye'den de bitpay visa kartı alabilirsiniz. harcamalarınızı güncel cüzdanınızda bulunan kripto para/usdc ile ödersiniz. fazla uzak olmayan bir gelecekte bitpay/visa işbirliğinin sadece usdc ye mahkum kalmayıp tüm kriptoları destekleyeceğini düşünüyorum.

bunlara gerek var mı elbette yok. eminim ki bu ekosistemin içindeki insanların %99,99u kripto parayı harcama aracı olarak görmüyor. yatırım aracı olarak görüyor.
  • krtkartal  (18.12.21 20:04:38)
Basta kullaniliyordu sonra illegal is bahanesiyle adama 500 sene falan hapis verdiler. Dukkani kapattilar, ondan sonra kimse cesaret edemedi.

Parayi sistemden cikarirsan cok sinirleniyorlar bu yuzden usdt falan cikardilar. Sen dolar kullan ama adi dolar olmasin gibi bir cozum. Boylece hep sistemde kaliyorsun.
  • divit  (18.12.21 20:44:03)
Sanki gerçek hayatta altın ile gümüş ile ev araba alıyor musunuz? Almıyorsunuz. Kripto paralara tıpkı altın, gümüş gibi yatırım aracı gözüyle bakıyorum.

  • birmilyonunvarmi  (18.12.21 23:58:16)
+altın gümüşün gercek hayatta karsiligi var ve kullanıldığı alanlar var. Komisyon olayına okeyim. Stabillere de zaten bir sey diyemem. Bu kadar çoook koin nerede kullaniliyor ve kullanilcak. Sürekli bir vaatler var.

  • optimistbakunin  (19.12.21 00:11:25)