Verstappen dünkü yarışta

Hamilton'u nasıl geçip birinci oldu? Hamilton 1 defa pstop, Verstappen 3 defa pstop yapmasında rağmen.

bitime 4-5 tur kala piste güvenlik aracı girdi. verstappen son turda hamilton'u geçip kazandı.

  • golgi aygıtı  (13.12.21 11:56:47)
hamilton 16. turda yanılmıyorsam, redbull pit'e çağırınca verstappen'i pite girdi. med lastikten hard lastiğe geçti.

36. turda alfa romeo kazasından sonra sanal güvenlik aracı girince içeri, perez ve verstappen pit'e girdi. burda hamilton pit'e girmedi, bence girmesi gerekirdi, fakat mercedes böyle bir karar aldı hamilton bu duruma baya sinirlendi zaten. bu kararın arkasında farkın kapanması için redbull'un her tur 0.8 saniye hızlı olması gerekmesi ve bunun başarılamayacağı düşüncesi vardı.

nitekim yukarıda söylediğim başarılamıyordu da. sonra bir mucize oldu ve son 5 tur civarı haas ferrari pilotu (mick şumi) ve williams pilotu (latifi) arasında bir sürtüşme oldu ve kaza meydana geldi. güvenlik aracı yarışa girdi ve bir kaç tur güvenlik aracı ile birlikte atıldı.

burada bir sürü itiraz vs. var fia kurallarına ve kararlarına akıl sır ermez bunu hiç tartışmıyorum. yarış güvenlik aracı arkasında hamilton galibiyeti ile bitirilebilirdi ama karar bu yönde olmadı. güvenlik aracı varken verstappen yumuşak yeni lastiklerini taktı. son tur yarış tekrar başladı sert lastikler ile hiçbir şansı yoktu zaten hamilton'un öyle de oldu verstappen kazandı.
  • a darkness coming  (13.12.21 12:00:11 ~ 12:53:27)
verstappen'in ilk pitstopu normaldi. ikinci pitstopu sanal güvenlik aracı ileydi (çok daha az zaman kaybetti).. son pitstopu normal güvenlik aracı ileydi. (hepten çok daha az zaman kaybetti)

bir de bunların yanında yarışın bir bölümünde sergio perez, hamilton'u 2-3 tur boyunca tuttu. fark 6 saniye falan kapandı o arada.

ama kimse demesin ki aaa ne kadar şanslıymış. dün hamilton'un tek yapması gereken verstappen'in uyguladığı pitstop stratejisini birebir uygulamaktı.
  • co2s2  (13.12.21 12:20:43)
tek pit stop yaptığı için kaybetti zaten hamilton. verstappeni takip etse, hatta 2 değil 1 pit stop daha yapsaydı geçilmezdi fakat max sıfır lastikle bastı geçti.

fakat tabi esas olay pit stoplar değil farkı kapatması nedeniyle güvenlik aracının girmesi oldu. normal seyrinde gitseydi ham hiç zorlamadan alıyordu yoksa yarışı.
  • hadsafhada  (13.12.21 12:27:30)
@co2s2

o dediğin mercedes açısından mümkün değil. önde olan pilot arkadakinin stratejisini tekrarlayamaz.

ilk pitstoplar normaldi. bunda zaten fark açılmışken normal girdi çıktı.

ikinci stoplarda hamilton önce girse verstappen girmeyecekti ve pist üstü pozisyonunu verstappen'e kaptırmış olacaktı. çünkü verstappen'i pite alırlarken "pit in this lap, opposite to hamilton" diyorlar. ham girerse girme, girmezse gir demek yani. pist üstü pozisyonunu verstappen'e bıraksaydı verstappen o çılgınlıkla asla geçişe müsaade etmeyebilirdi.

son stopta da zaten güvenlik aracı kararı çıktığında lewis pit çizgisini geçmişti. dolayısıyla hemen giremedi. kaldı ki mantıken 5 tur kala sc'nin girmesiyle yarış sc arkasında biter nasıl olsa diye o riske girmek daha mantıksız olurdu. çünkü pite girse verstappen'in arkasında çıkacak ve yarış sc arkasında biteceği için atak yapma şansı olmayacaktı. ama michael masi resmen kuralları hiçe sayıp kafasına göre sc'yi pistten olması gerekenden 1 tur erken aldı. böylece verstappen rahatlıkla gelip geçmiş oldu hamilton'u.
  • himmet dayi  (13.12.21 12:31:10)
max'in 2. pit stopu'u şu açıdan önemli:

max 2. pit'i yaptığında hamilton'dan yaklaşık 20 tur daha yeni sert lastiğe geçti. bu da ona güvenlik aracı girdiğinde seçim hakkı verdi, hamilton pit'e girse, mevcut lastikle devam ederek pite girmeden öne geçmek yada halihazırda olduğu gibi hamilton pite girmezse pit'e girerek sıfır set yumuşak lastiğe geçip hamilton'ın arkasına yapışmak.

hamilton yarışın güvenlik aracı arkasında bitmesi riskini alıp pit'e girseydi ve dünkü mevzu aynen olsaydı bugün hamilton'ın şampiyonluğunu konuşuyorduk ve yer yerinden yıkılıyordu.

@himmet dayi, max ikinci pit'inden sonraki tur bile pit'e girse avantaj her türlü hamilton'daydı.
  • altinci nesil caylak  (13.12.21 13:11:54 ~ 13:17:27)
@himmet dayı , son pitstop için haklısın ama ikinci pitstopu yapabilirdi sanal güvenlik arabası ile.

  • co2s2  (13.12.21 13:55:48)
VSC arkasında HAM önce pite girseydi VER'in 7-8 sn arkasında çıkacaktı (VER girmedi diyelim). VER girdikten bir tur sonra girseydi HAM tam içerdeyken VSC bitiyordu. Böylece VER'in arkasına düşecekti. Bu iki durumdan ilki bence de mantıklı. 7-8 saniye taze lastiklerle, üstelik HAM'ın dünkü performansına göre kapatılamayacak bir fark değildi. Burada hata yaptığını söyleyebiliriz Mercedes'in. Yine de pist üstü pozisyonunu bırakmak istememesini sadece şu açıdan normal karşılıyorum: VER her ne pahasına olursa olsun HAM'ın geçmesine müsaade etmeyecekti. Bunu önceki yarışta yaptığı hamlelerde de, bugün ilk turda yaptığı hamlede de gördük. VER'in şöyle bir avantajı var: "Kaza olur ve ikimiz yarış dışı kalırsak ben şampiyonum." Bu yüzden kazadan hiç kaçınmadı. Böyle bir rakip varken HAM'ı arkasına atmak çok mantıklı gelmedi muhtemelen Mercedes'e.

Kaldı ki 30 turluk ölü lastiklerle bile Perez'in ne kadar iyi savunma yaptığını gördük. Ayrıca VSC anındaki stratejik karar Mercedes açısından mantıklıydı aslında. Çünkü VER 20 sn olan farkı 9'a indirebildi. Kalan 5 turda SC girmeseydi o farkın kapanması imkansızdı.
  • himmet dayi  (13.12.21 14:53:59)
bunun temel sebebi hamiltonun liderlik konumunu riske atıp, mercedesin onu pite çağırmaması. mercedes veya kimse 2 kaza olup güvenlik aracının piste gireceğini düşünemedi. red bull alınabilecek her riski aldı. eğer hamilton pite girse perez verstappen 2lisi önde olduğu için hamiltonu zorlayabilirdi. verstappen riske girip lastik yeniledi ve son turda da geçti. sezonun son yarışlarında tartışmalı kararlar hep mevcuttu.
@himmet dayının son yazdığına ek olarak mercedesin düzlük hızına yetişmek imkansızdı. vers buralara kadar pilotaj farkıyla geldi. ingiliz alman lobisinin birleşince ne kadar güçlü oldukları çok korkutucu. sky gece 1'e kadar canlı yayın yaptı.

  • mikahakkinen  (13.12.21 15:32:02 ~ 17:23:38)