İthal ham madde ve aramalı olmadan üretim yapmak

Türkiye ham madde ve aramalların büyük bir kısmını ithal olarak karşılıyor deniliyor. Tamamen türkiyede üretilen ürünler var mıdır ya da minimum ithal girdi ile üretilen ürünler? (Tarım Sektörü Hariç)

Türkiye'de ihracat yapan firmaların hepsi üretimden ziyade aslında ithal girdilerin montaj ve birleştirilmesini yaparak ortaya çıkan nihai ürünün ihracatını yapıyor. Öyle mi?

Var tabii ki. En basit Kardemir çelik üretiyor.

Yani koskoca üretimi montaj yapıyorlar seviyesine indirmek doğru değil. Gıda ve kimya sektöründe montaj söz konusu değil. Montajı yapılan her ürünün her bileşeni de ithal değil. Örnek olarak plastik sektöründe yerli polietilen üreticisi bulabilirsin. Bu yerli polietilen ile yerli ürün üretebilirsin.
  • dissendium  (09.12.21 01:31:42)
Tekstil var o yüzden ucuz zaten türkiyede.

  • Wakatakakage  (09.12.21 01:35:07)
Katma deger meselesi. Zaten uretimde kullandigin malzemelerin ne kadarini disarida alirsan o kadar iyidir koydugun katma degere gore.

Soyle dusun, high tech urun yaparsin anakarti islemciyi vs alir sadece plastik govde icine lehimleyip satarsan uc kurusa ameleligini yapmis olursun.

Anakart ve islemciyi alip icine ozel bir yazilimini yukleyip satarsin icine koydugun vidayi bile yurt disindan aldigin halde buyuk deger yaratmis olursun

Bizdeki sorun malin cogunu zaten yurt disinsan aliyoruz anca birlestiriyoruz degil. Aldigimiz mallarin ustune bir sey koyamiyoruz, aksine devlet dahilde isleme rejimiyle destekliyor bunlari ama ortaya koydugun degere bakmiyor. Gunun sonunda asil kazanan o mallari ithal ettigin ulkeler oluyor.
  • floydian  (09.12.21 01:36:16)
Demir celik konusunda ufak bir not duseyim. Demir celik sektorumuz hammaddelerden biri olan hurda demirin ciddi kismini ithal ediyor.

  • cleric  (09.12.21 02:23:43)
kardemir'in çelik üretiminde kullandığı makineler, enerji, vb. %100 yerli değil. elektrik kullanılan her yerde ithalat var.

gıda için gübre ithal, traktör mazotundan sulama için elektriğe ithal. taşındığı kamyon yine ithal...

kimya sektörünü bilmiyorum makine kullanımı yoğun mu, santrifüjler falan ithal mesela.

yerli polietilen... iyiymiş. çoğunluğu ithal onun da.
  • freiefeeler  (09.12.21 03:56:30)
Tekstil kesinlikle değil. Türkiye’de iplik üretiliyor fakat iplik üretilmesi için gerekli hammaddenin ciddi bir kısmı Asya ülkelerinden geliyor. Kullanılan makineler ise yabancı menşeili.

  • Depik  (09.12.21 07:58:29)
Çok az var. Ama burada gözden kaçırılan şeyler de var. Sen yurtdışından ithal hammadde alabilirsin ama onu araştırarak tasarımın gücünü kullanarak katmadegerli bişeye dönüştürürsen ithal hammaddenin dezavantajını yokedersin. Kendimden örnek vereyim 2 TL ye aldığım hammadeye 1 TL daha masraf edip 3 TL ye ürüne dönüştürüp Türkiye'de 30 TL ye perakende, yurtdışında 45 TL ye toptan 100 TL'ye perakende satış yapıyorum. Bazen şartlar neyi gerektiriyorsa onun hakkını vermek gerekir. Realite ne. Döviz yüksek ihracat kazançlı. Diğer realite ne. Hammadde ithal. O zaman bu iki gerçeği nasıl doğru kullanırım a odaklanacaksın.

  • deer hunter  (09.12.21 09:35:02)