Bağış almak yasal mıdır?

Bağış etkinliği gibi değil de, mesela ben internet sitemde yazılar yayınlıyorum; sitenin de yıllık masrafı oluyor. Gelip de "bana destek olmak isterseniz şuradan bağış yapabilirsiniz" desem bu yasalara aykırı olur mu? Bildiğim kadarıyla kamu yararı gözetmek şartıyla bağışlara izin veriliyor. Benimkine pek kamu yararı denemez sanırım.

takip ettiğim teknoseyir kanalı bu konuda baya temkinli yaklaşıyor. asla bağış istemiyorlar. kahve parası, bira parası vs diye istersin. ya da para gönderene dijital bir resim/yazı göndereceğini falan belirtirsin. en garantisi bu olur herhalde. ismi bağış olunca sıkıntı çıkabilir.

  • hububrad  (08.12.21 09:11:07 ~ 09:11:51)
patreon.com kullanabilirsin bunun için. ayrıca google adsense ile siteye reklam alıp en azından masrafları çıkartabilirsin.

  • scudman1  (08.12.21 09:31:29)
fatura kesmezsen devlet çok kızar. yakaladığı anda geriye dönük ceza işletir.
patreondan bile alsan onu belgelendirip vergi vermen lazım.

  • sutlu nescafe  (08.12.21 09:49:59)
patreon vs. üzerinden yürüyebilirsin. rakamlar küçük olursa dikkat çekmez ama büyürse sıkıntı yaşama ihtimalin yüksek.

"bağış" toplamak yasak olması bir yana, hibe için bile intikal vergisi isteme durumları var. diğer türlü de gelir vergisi talep edilecektir.

eğer aylık 5bin lira üzerine çıkacağını düşünüyorsanız, vergi mükellefi olup fatura kesmeniz hayrınıza olur.

yok zaten küçük bir içerik üreticisiyim derseniz; patron ile yavaştan başlayın. tutar yükselirse bakarsınız.
  • kaptankedi  (08.12.21 10:38:39)
patreon diyecektim ben de...

  • SiyamkedisiZorro  (08.12.21 17:43:23)