coğrafya iklim sorusu

selamlar,

ön edit: yağışlı gün sayısı az olan yer lazım.

Elimizde yağmurdan hiç hoşlanmayan biri var. Yaşamak içim bir yer seçmeli. Güneşi ve mavi açık gökyüzünü seviyor bulutlu da olsa ok.

Ama yılın 3 ayı değil 6-9 ayı böyle olsun kalanı da hep yaz olsun istiyorsa nerede yaşamalıdır?

Türkiye özelinde değil de daha çok lokasyon soruyorum. Örneğin Antalya da diyebilirsiniz. Coğrafya derslerinden hatırladığım kadarıyla sıfır noktasına yakın ve ekvator çizgisine en yakın yerler yazı en uzun yaşayan ve en sıcak olan yerlerdi.

Ama tam olarak aranılan ve doğru olan yanıt: 6 ay Kuzey Yarım Küre 6 ay Güney Yarım Küre de yaşamak mıdır? Bunun bir tık üstü olan Yarım Küre değiştirmeden olanını soruyorum aslında, teşekkürler.

ekvatora ne kadar yaklaşırsan istediğini elde edersin gibi.

  • sutlu nescafe  (04.12.21 13:17:38)
mgm.gov.tr

yıllık yağışlı gün sayısı istatistikleri var, harita üzerinden şehirleri seçip tabloda bu kısma bak istersen
  • freebird5406_2  (04.12.21 13:20:38)
Akdeniz ikliminde kışlar yağışlı geçer. Yazlar zaten sıcak. Akdeniz kar görmemek için bir alternatif olur. Yağış istemiyorsan İç Anadolu bir seçenek olabilir. Türkiye'de yağışın çok düşük olduğu yerler var. Ama bu yerlerin nüfusu fazla değil. Çünkü tarım açısından verimi düşük. Güney Yarım küre de tam doğru değil. Örnek olarak Brezilya Ekvator'a yakın ama yağışlı bir ülke. Yağışta sadece iklim etkili değil. Dağların uzanış yönü bile etkili.

  • dissendium  (04.12.21 13:32:34)
Bunun tek çaresi bence Arap Yarımadası. Bahreyn, SA, Katar, BAE, Kuveyt. Ya da biraz daha kuzeye Mısır, Ürdün, İsrail.

  • heritage  (04.12.21 15:30:18)
yagmurdan hoslanmayan ve acik gokyuzu seven biri ekvatora yaklasmamali. zira ekvator az gunes gorur ve bol yagis alir.

bu kisi col ikliminde yasamali. semi arid climate sever gibi geldi bana. amerika icin new mexico, arizona turkiye icin ic anadolu, guneydogu.
  • antikadimag  (04.12.21 19:44:20)
Türkiye içinde en uygun yerler güneydoğu Anadolu'da Adıyaman,Urfa,Mardin. İç Anadolu güneydoğudan totalde daha az yağış alır ama yağışlı gün sayısı daha fazladır.

  • cekcekli  (05.12.21 09:04:03)