Doların sadece kârını satmak vs komple al sat yapmak

Elimizde x miktar dolar var diyelim kur arttı +2 kar geldi. Bu +2 yi tl ye çevirip düştüğünde dolar almak mı kârlı yoksa x+2 yi komple mi al sat yapmalı?

Doların düşeceğinden eminsen hepsini tepede satıp dipten almak en kârlısı. Ama bunu bilen biri zaten forex'te dolar milyoneri olabilir çok rahatlıkla.

  • himmet dayi  (24.11.21 12:17:46)
Peki bu durum saçma olmuyor mu ben doları x'e almışım x+2 olduğunda satıp x+1'e indiğinde satsam zarar etmez miyim Sonuçta başta elimde x den aldığım dolar vardı ben onu x+1 den tekrar aldım daha az dolar almaz mıyım?

  • ceann deas  (24.11.21 13:15:41)
Ben kişisel olarak bu döviz alım satımından kâr mantığını çok anlamıyorum. Yani anlıyorum da çektiğin çileye değiyor mu? İnsanlardaki bu heyecan niye.

Çok bakkal hesabı bir örnek vereceğim
Atıyorum 2 sene önce kasım 2019'da 20bin dolar aldım.
114000 TL ediyor o günün kuruyla.

Kasım 2021'de
20 bin dolar=250bin yaklaşık.

Şimdi kime sorsak "offf ikiye katladım" der. Ama alım gücüm değişti mi?

Benim hala 20.000 dolarım var. 21000 dolar yapamadım onu.

Şöyle diyeyim kasım 2019'da
hyundai i10 yaklaşık 100bin tlymiş. Hadi donanımıyla falan 110bin diyelim. Yani yaklaşık 20bin dolar.

Kasım 2021'de hyundai i20 250 bin Tl yaklaşık. Yani aşağı yukarı 20.000 dolar.

Ee hani kar? Alım gücümün artması gerekmiyor muydu?:)

Atıyorum 20.000 dolarımla bir amerikan şirketinin hissesini alsam ve bu 2 senede 50bin dolar olsa servetimi artırdım diyebilirim. Çünkü alım gücüm arttı.

Ama TL-Dolar kıyasında neyin karına seviniyoruz tam anlayamıyorum:)

Şunu başaranı da anlarım. Atıyorum kasım 2019'da 5,47'den dolar aldı 20000 dolar. Sonra dolar 6 oldu sattı. Dolar 5,40'a düşünce tekrar aldı. Bu sefer 20500 dolar alabildi. Böyle böyle dolarını artırabilen olduysa helal olsun derim. Ama ciddi irade, sıkı bir analiz becerisi ister.

Sıradan vatandaş için kolay değil bu işler al sat al sat gibi geliyor.
  • anten  (24.11.21 13:52:06 ~ 13:56:21)